Akciové trhy bez výraznejších zmien, keďže sa očakávajú výsledky spoločnosti Nvidia a s nimi spojený vývoj nálady ohľadne umelej inteligencie.

Absolútna správa:

Index S&P 500 zaznamenal minimálne zmeny po nedávnom pokroku, ktorý prerušil jeho najdlhšiu sériu strát od februára. Akcie spoločnosti Nvidia vykazovali v predvečer štvrťročných výsledkov značnú volatilitu, pričom spočiatku klesli o 2,5 % po vymazaní nárastu v rovnakej hodnote. Trhoví analytici vnímajú správu o výnosoch výrobcu čipov ako kľúčový faktor ovplyvňujúci nálady na trhu tento týždeň spolu s nadchádzajúcim prejavom Jeroma Powella. Zatiaľ čo nedávna rally veľkých technologických spoločností poskytla technologickým nadšencom určitý optimizmus v náročnom období septembra a októbra, zintenzívnila aj tlak na Nvidiu, aby dosiahla vynikajúce zisky. Vzhľadom na pokračujúci nárast výnosov dlhopisov sú pre potenciálne ukončenie korekcie v technologickom sektore kľúčové správy o silných ziskoch a usmernenia Nvidie. Trh štátnych dlhopisov zaznamenal v utorok zníženú aktivitu, pričom výnosy 10-ročných dlhopisov zostali relatívne stabilné. Klienti Bank of America Corp. minulý týždeň investovali 4,4 miliardy USD do akcií v USA, čo predstavuje najväčšiu alokáciu za dva mesiace, poháňanú inštitucionálnymi investormi a hedgovými fondmi. Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin vyjadril obavy o dôveryhodnosť Federálneho rezervného systému, ak zmení strednodobé inflačné ciele. Zdôraznil, že dvojpercentný inflačný cieľ nie je nedosiahnuteľný. Čo sa týka korporátnych správ, akvizícia Activision Blizzard Inc. spoločnosťou Microsoft v hodnote 69 miliárd USD získala obnovené šance na schválenie od regulačných orgánov Spojeného kráľovstva po predložení výrazne revidovanej dohody tamojšiemu protimonopolnému dozornému orgánu. Spoločnosť Baidu zaznamenala najvyšší nárast výnosov za viac ako rok, keď sa pripojila k ďalším veľkým čínskym internetovým spoločnostiam v oživení rastu po uvoľnení predpisov zo strany Pekingu v súkromnom sektore s cieľom podporiť hospodárstvo v ťažkostiach.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čínska ľudová banka (PBoC) znížila svoju 1-ročnú hlavnú úrokovú sadzbu (LPR) o 10 bázických bodov na rekordne nízku úroveň 3,45 %, pričom 5-ročnú sadzbu, ktorá je referenčnou sadzbou pre hypotéky, nečakane ponechala na stabilnej úrovni 4,2 %. Toto rozhodnutie nasledovalo po prekvapivom znížení krátkodobých úverových sadzieb aj strednodobej úrokovej sadzby, ktoré centrálna banka uskutočnila minulý týždeň, keďže sa snaží nájsť rovnováhu medzi pomocou slabnúcej čínskej ekonomike a zastavením ďalšieho oslabovania jenu. PBoC opakovane prisľúbila uvoľniť viac likvidity pre ekonomiku v podmienkach spomaľujúcej sa podnikateľskej aktivity, rastúceho deflačného výhľadu a slabých výsledkov obchodu.

EUEurozóna zaznamenala v júni 2023 prebytok bežného účtu platobnej bilancie vo výške 36,8 mld. eur, na rozdiel od revidovaného deficitu vo výške 4,4 mld. eur v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Znamenalo to najväčší prebytok bežného účtu od septembra 2021, a to vďaka tovarovému účtu, ktorý z minuloročného deficitu 8,0 mld. eur prešiel do prebytku 42,7 mld. eur. Okrem toho sa deficit sekundárnych príjmov znížil na 12,5 mld. eur z 15,7 mld. eur. Naopak, prvotné príjmy vykázali deficit vo výške 5,6 mld. eur v porovnaní s prebytkom 0,4 mld. eur v predchádzajúcom roku, zatiaľ čo prebytok služieb sa znížil na 12,1 mld. eur z 18,9 mld. eur.

USA: Predaj existujúcich domov v Spojených štátoch klesol o 2,2 % oproti predchádzajúcemu mesiacu a v júli 2023 dosiahol sezónne upravenú anualizovanú mieru 4,07 milióna jednotiek, čo je najnižšia úroveň od januára a je pod očakávaniami trhu, ktorý očakával 4,15 milióna. Konkrétne predaj rodinných domov sa znížil o 1,9 % na 3,65 milióna, zatiaľ čo predaj apartmánov zaznamenal výraznejší pokles o 4,5 % na 0,42 milióna. V štyroch hlavných regiónoch USA sa predaj oslabil na severovýchode, stredozápade a juhu, ale na západe zaznamenal rast. V medziročnom porovnaní sa predaj prepadol o 16,6 %. Súčasne sa zásoby nepredaných existujúcich domov zvýšili oproti predchádzajúcemu mesiacu o 3,7 % na 1,11 milióna ku koncu júla. Mediánová predajná cena existujúcich domov vzrástla o 1,9 % oproti stavu spred roka na 406 700 USD.

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre