Finančné trhy čelia ďalšej vlne neistoty, keď geopolitické rozhodnutia ovplyvňujú akciové indexy a ekonomické ukazovatele svetových hospodárskych mocností. Investori pozorne sledujú reakcie na nové obchodné opatrenia, ktoré môžu mať ďalekosiahle dôsledky na ďalší vývoj.

Absolútna správa

Utorkové obchodovanie v Spojených štátoch naznačuje pretrvávajúci negatívny sentiment, keďže hlavné americké akciové indexy sa otvorili so stratami. Dow Jones Industiral Average a Nasdaq Composite sa cez noc prepadli o 0,35 % a 0,95 % popri tom, ako S&P 500 nadviazal na svoj najhorší deň v roku a znížil sa o ďalších 0,65 % od pondelkovej uzávierky. Tieto pohyby prichádzajú v čase, keď Donald Trump oznámil  znovuzavedenie ciel na Mexiko, Kanadu a Čínu, ktoré vzbudili nepokoje medzi investormi. Tí sa obávajú negatívnych ekonomických dôsledkov, ako je zvýšenie spotrebiteľských cien a poškodenie obchodných vzťahov. Trumpovo rozhodnutie, ktoré zrušilo predchádzajúce nádeje na odklad ciel, spôsobilo na trhoch výpredaje, pričom odborníci varovali pred možným spomalením hospodárskeho rastu krajiny. Spotrebiteľská dôvera v USA sa vzápätí znížila, čo naznačuje, že americká ekonomika môže čeliť stagnácii alebo dokonca kontrakcii v prvom štvrťroku, čím sa ďalej zhoršujú vyhliadky. Reakcie na dianie na Wall Street nenechali na seba dlho čakať, keďže trhy vo zvyšku sveta nasledovali nastavený trend. Geopolitické napätie spustilo sériu poklesov aj v ázijsko-pacifických regióne, kde japonský Nikkei 255 stratil 1,20 % a širší TOPIX sa uzavrel o 0,71 % nižšie, zatiaľ čo miera nezamestnanosti v Japonsku za január dosiahla 2,5 %, hodnotu o niečo vyššiu než sa predpokladalo. V záporných číslach skončili aj austrálsky S&P/ASX 200 (- 0,58 %), juhokórejský Ksopi (-0,15 %), hongkonský Hang Seng (- 0,28 %) a aj index CSI 300 z pevninskej Číny (- 0,08 %), kde sa započali každoročné parlamentné zhromaždenia. Obdobne ako v Ázii a Spojených štátoch, tak aj v Európe ustupovali miestne indexy. Širokospektrálny Stoxx 600 o 15:20 SEČ dosahoval stratu 1,74 %, pričom užší Stoxx 50 až 2,41 %. K tomuto prispel najmä sektor európskych automobiliek, s viac ako 4 % poklesom akcií Stellantisu, Mercedesu-Benz, BMW a Volkswagenu. Podobnú výkonnosť mali aj ich dodávatelia, ako sú Michelin a Continental. Ďalej sa obchodná tenzia dotkla španielskych bánk BBVA a Santander a odvetvia lodnej dopravy.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Stavebné výdavky v USA v januári nečakane klesli o 0,2 % na 2,193 bilióna dolárov, hoci ekonómovia predpokladali stagnáciu. Tento pokles bol spôsobený hlavne znížením výdavkov na súkromnú výstavbu o 0,2 %, kým bytová výstavba klesla o 0,4 %. Naopak, výdavky na verejnú výstavbu mierne vzrástli o 0,1 % a výdavky na diaľnice stúpli o 0,6 %, zatiaľ čo investície do vzdelávacích budov klesli o 0,4 %.

Ázia: V Ázii sa objavujú zmiešané ekonomické signály. V Japonsku spotrebiteľská dôvera klesla na najnižšiu úroveň za takmer dva roky a nezamestnanosť zostala stabilná na 2,5 %. Kapitálové investície však neočakávane klesli o 0,2 %, čo je prvý pokles za takmer štyri roky. Na Filipínach ceny výrobcov vzrástli o 0,8 % v januári, ktoré poháňal najmä nárast chemického priemyslu. Medzimesačne však ceny klesli o 0,6 %.

Európa: Vo februári 2025 klesla nezamestnanosť v Španielsku o 5 994 osôb, čo znamená najnižší februárový počet nezamestnaných od roku 2008. Celkový počet nezamestnaných dosiahol 2,59 milióna, čím sa znížil o 166 959 osôb v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Nezamestnanosť klesla najmä v sektoroch služieb, stavebníctva a priemyslu. Taliansko tiež zaznamenalo pokles nezamestnanosti v januári na 6,3 % a počet nezamestnaných sa znížil o 9 000 na 1,621 milióna. Na druhú stranu miera nezamestnanosti v eurozóne zostala na rekordne nízkej úrovni 6,2 %, čo je pokles z 6,5 % v rovnakom období minulého roka, pričom miera nezamestnanosti mladých ľudí klesla na 14,1 %.

 

Mgr. Anna Šuhajdová, Predseda predstavenstva Capital Markets, o.c.p., a.s., prevádzkovateľa platformy MNYMAN.EU

Ďalšie komentáre