Absolútna správa:

Odborníci na menu a obchod sa obávajú, že prezident Donald Trump pravdepodobne predstaví nové navrhované clá na vietnamský tovar skôr, ako v januári odíde z úradu, pričom  americká vláda minulý týždeň označila rastúceho obchodného partnera USA za „menového manipulátora“. Americké spoločnosti, ktoré dovážajú tovar z Vietnamu, by sa mali pripraviť na výrazné clá od Americkej obchodnej komory (USTR) podľa oddielu 301 z vyšetrovania postupov pri oceňovaní meny. Americké spoločnosti dovážali z Vietnamu tovar v hodnote asi 65 miliárd dolárov za prvých 10 mesiacov roku 2020, v porovnaní so 66,6 miliardami dolárov za celý rok 2019. Clá by mohli dosiahnuť trhový obrat amerického odevného a obuvníckeho priemyslu v hodnote viac ako 400 miliárd dolárov, spolu s nábytkom, elektronikou a domácim tovarom. „Bude to mať ekonomické dôsledky,“ uviedol Deborah Elms, výkonná riaditeľka singapurského ázijského obchodného centra na piatkovej webovej udalosti, ktorú usporiadala Americká obchodná komora vo Vietname. Zdanenie vietnamského dovozu by predstavovalo ďalšiu obchodnú komplikáciu pre novozvoleného prezidenta Joe Bidena pri jeho preberaní a mohlo by viesť k odvetným clám na vývoz z USA do Vietnamu. Trump v posledných týždňoch uvrhol nové ekonomické obmedzenia pre Čínu, medzi ktoré v piatok zaradil popredného čínskeho výrobcu čipov SMIC a výrobcu dronov SZ DJI Technology.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Goldman Sachs Group, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,13 % (výkonnosť za 5 rokov: + 47,32 %). Goldman Sachs Group, Inc., je banková globálna spoločnosť v oblasti investičného bankovníctva a cenných papierov špecializujúca sa na investičné bankovníctvo, obchodovanie, správu aktív a služby v oblasti cenných papierov. Spoločnosť poskytuje služby korporáciám, finančným inštitúciám, vládam a jednotlivcom s vysokým čistým imaním.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Najvyšší súd v Dillí nechal na regulačných orgánoch, aby rozhodli o osude predaja retailových aktív skupiny Future Group spoločnosti Reliance Industries Ltd za 3,38 miliárd dolárov, povolil však americkému partnerovi Amazon.com Inc. vzniesť proti nemu námietky. Čína zintenzívni finančnú podporu pre kľúčové odvetvia a slabé väzby v ekonomike, uviedla Čínska ľudová banka, pričom  vo svojom vyhlásení primerane plánuje rozšíriť politiku na pomoc spoločnostiam. Čína tiež povedie finančné inštitúcie k tomu, aby zvyšovali kredity pre odvetvia v oblasti technologických inovácií, ekologického rozvoja a výroby. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,94 %, Hang Seng -0,72 %, Nikkei 225 -0,18 %.

Počas rokovania o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou sa Francúzsko drží svojich „červených línií“, ako je právo loviť v britských vodách. Rozhovory o dosiahnutí dohody o budúcich vzťahoch sa do veľkej miery prerušili v dvoch otázkach: v oblasti rybolovných práv EÚ v britských vodách a vytvorenia takzvaných rovnakých podmienok pre všetky podniky, ktoré zabezpečia pravidlá spravodlivej hospodárskej súťaže. Celkový počet nakupujúcich v britských maloobchodných destináciách vzrástol za týždeň na 19. decembra o 2,3% v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, čo odráža vianočný dopyt. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,74 %, CAC 40 -2,43 %, DAX -2,82%.

Spoločnosť Tesla Inc. sa dnešným dňom stala súčasťou indexu S&P 500. Spoločnosť v čele s miliardárom Elonom Muskom sa stane najcennejšou, aká bola kedy pripustená k hlavnému benchmarku Wall Street, a bude tvoriť 1,69% indexu. Akcie amerických leteckých spoločností prepadli na trhu v dôsledku nového rýchlo sa šíriaceho kmeňu COVID-19 v Británii, ktorý obnovil obavy z rozsiahlych zákazov cestovania. Mnoho krajín tak okrem hlavnej dovolenkovej sezóny zakazuje lety zo Spojeného kráľovstva. . Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,12%, S&P 500 -0,58 %, NASDAQ -0,10 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre