Absolútna správa:

Prezident Donald Trump nepodpísal návrh zákona o úľave vo výške 892 miliárd dolárov pre pandémiu Covid-19, ktorý obsahuje zúfalo potrebné peniaze pre Američanov, pričom uviedol, že by mal byť zmenený a doplnený tak, aby sa zvýšil objem kontrolných stimulov.  Operácie americkej vlády sú financované dočasne do 28. decembra a čakajú  na federálne výdavky vo výške 1,4 bilióna dolárov za fiškálny rok 2021, ktoré sú tiež súčasťou návrhu zákona. Ak sa nepodarí schváliť ďalší návrh zákona o pozastavení alebo neprekoná možné Trumpovo veto právnych predpisov, môže to mať za následok čiastočné zastavenie vlády. Hrozba odchádzajúceho republikánskeho prezidenta, ktorý zostáva menej ako mesiac vo funkcii, vrhá do zmätku dvojstrannú snahu Kongresu poskytnúť pomoc ľuďom. Trump chce, aby Kongres zvýšil sumu v rámci kontrolných stimulov na 2 000 dolárov pre jednotlivcov alebo 4 000 dolárov pre páry, namiesto podľa jeho názoru „smiešne nízkych“ 600 dolárov pre jednotlivcov, ktoré sú uvedené v návrhu zákona. „Žiadam tiež Kongres, aby sa okamžite zbavil zbytočných a nepotrebných vecí z tejto legislatívy a poslal mi vhodný návrh zákona, inak bude musieť budúca administratíva doručiť balíček opatrení na zmiernenie pandémie. A možno tou administratívou budem ja, ”vyhlásil Trump, ktorý naďalej presadzuje nepodložené tvrdenia, že v novembri vyhral znovuzvolenie.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Diamondback Energy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,51 % (výkonnosť za 5 rokov: -22,20 %). Spoločnosť Diamondback Energy Inc pôsobí ako nezávislá ropná a zemná plynárenská spoločnosť, ktorá sa v súčasnosti zameriava na získavanie, vývoj, prieskum a ťažbu nekonvenčných zásob ropy a zemného plynu na pobreží v permskej oblasti v západnom Texase.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska skupina Ant Group znižuje limity výpožičiek pre niektorých mladých používateľov svojho produktu virtuálnej kreditnej karty Huabei. Poradca japonskej vlády pre nadačný fond Harvardovej univerzity uviedol, že jeho hlasovanie na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Toshiba Corp môže byť predmetom regulačnej sondy, ak bude hlasovať proti vedeniu spoločnosti. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,85 %, Hang Seng +0,86%, Nikkei 225 +0,33 %.

Británia a Európska únia sa dnes opäť nezhodli na konkurencii a rybolove, keď sa pokúsili uzavrieť obchodnú dohodu o brexite včas. Britský minister pre bývanie Robert Jenrick pre Sky News uviedol, že na rokovaniach „momentálne nie je dostatočný pokrok“. Írsky premiér Micheál Martin uviedol, že priepasť v tom, koľko rýb môžu člny EÚ chytiť v britských vodách, je stále veľká, ale je presvedčený, že by malo dôjsť k dohode vzhľadom na ekonomický šok, ktorý neúspech vyvolá.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,19%, CAC 40 +1,11 %, DAX +1,26 %.

Počiatočné žiadosti o štátnu podporu v nezamestnanosti predstavovali sezónne upravených 803 000 za týždeň končiaci sa 19. decembra, v porovnaní s 892 000 v predchádzajúcom týždni, uviedlo v stredu ministerstvo práce. Aj keď počet žiadostí o zamestnanie klesol z rekordných marcových 6 867 miliónov, zostávajú nad úrovňou 665 000 tak ako počas veľkej recesie v rokoch 2007 – 2009. Hrubý domáci produkt sa v treťom štvrťroku zotavil rekordnou 33,4% anualizovanou mierou po tom, čo sa v období od apríla do júna znížil tempom 31,4%, čo je najhlbší prepad, odkedy vláda začala viesť záznamy v roku 1947. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,38%, S&P 500 +0,47 %, NASDAQ -0,29 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre