Absolútna správa:

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem v snahe dosiahnuť dohodu o globálnej dani. Najväčšie firmy sveta by mali miestnym vládam odvádzať poplatky na základe ich tržieb v danej krajine. Dokument vraj USA odoslali 135 krajinám zúčastňujúcim sa rokovaní. V prípade ak by došlo k realizácií dohody, vyriešil by sa z časti problém s daňovými rajmi. Pre veľké spoločnosti ako je Apple, Facebook alebo Amazon by to, ale znamenalo pomerne veľký pokles v príjmoch.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Etsy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 5 % (výkonnosť za 5 rokov: + 2504,12 %). Dôvodom prudkého rastu je odporúčanie na nákup ich akcii s cieľovou cenou 265 USD. Spoločnosť L Brands, Inc. predáva dámske odevy a kozmetické výrobky. Spoločnosť Etsy prevádzkuje eshop so širokým sortimentom tovarov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonsko chce zvýšiť cieľ zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030 o najmenej 40% oproti úrovni fiškálneho roku 2013, respektíve o 26% z dnešnej úrovne, uviedla v stredu tlačová agentúra Kyodo s odvolaním sa na zdroje blízke tejto veci. Čínska online cestovná platforma Trip.com Group chce získať zhruba 1,4 miliárd USD prostredníctvom sekundárneho listingu v Hongkongu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,17 %, Hang Seng  + 1,16 %, Nikkei 225 – 0,07 %.

Odbyt nemeckého výrobcu luxusných automobilov BMW sa v 1. kvartáli medziročne zvýšil o 33,5 % na rekordných 636 606 vozidiel. Firma dnes tiež upozornila, že k rastu odbytu prispel silný dopyt po automobiloch s elektrickým pohonom. Britská banka HSBC nechá už nastálo pracovať z domova cez 1200 zamestnancov svojich britských call centier. Zhruba 70 % z 1800 pracovníkov týchto centier v Anglicku, Walese a Škótsku chce dobrovoľne pracovať z domova. Štvrtina zamestnancov ponuku odmietla s tým, že chcú aspoň niekedy pracovať v kancelárii. Päť percent ľudí sa chce vrátiť do kancelárie nastálo. Talianska vláda pripravuje nový stimulačný balík v hodnote viac ako 30 miliárd EUR na podporu domácej ekonomiky zasiahnutej koronavírosvou krízou. Pomoc zvýši tohtoročný deficit verejných financií nad 10% HDP, povedal dnes agentúre Reuters zdroj z vlády. Rozpočtový deficit Talianska bol naposledy nad 10% na začiatku 90. rokov minulého storočia. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,53 %, CAC 40 + 0,83 %, DAX + 0,17 %.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň vzrástol na 744 000 z revidovaných 728 000 v predchádzajúcom týždni. GameStop, ktorý bol súčasťou nedávnej obchodnej mánie na sociálnej platforme Reddit, má v úmysle zvoliť si za predsedu aktívneho investora Ryana Cohena, aby viedol transformáciu tohto predajcu videohier. Tesla hľadá miesto pre showroomy v troch indických mestách a najala si výkonného riaditeľa, ktorý pred plánovaným vstupom do krajiny povedie lobistické a obchodné úsilie. Bank of America hovorí, že do roku 2030 uvoľní 1 bilión dolárov na ochranu životného prostredia, aby presadzovala zelené financovanie. Jej záväzok na udržateľné financovanie sa tým do roku 2030 zvýši na 1,5 bilióna dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,14 %, S&P 500  + 0,41 %, NASDAQ + 0,97 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre