Rally na veľkých technologických trhoch oslabila, keď výnosy dlhopisov vzrástli, pričom obchodníci zvažovali zmiešané ekonomické správy a čakali na piatkový prejav Jeroma Powella.

Absolútna správa:

Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa kroky Federálneho rezervného systému, sa pohybovali v blízkosti 5 %. Index S&P 500 sa takmer nezmenil, Nvidia Corp. dosiahla po silnom výhľade historické maximum. Spoločnosť Boeing Co. a jej najväčší dodávateľ Spirit AeroSystems Holdings Inc. klesli. V lietadlách 737 Max tejto spoločnosti sa zistili chybné otvory v súčiastkach trupu, ktoré vyrobila spoločnosť Spirit AeroSystems (SPR). Federálny letecký úrad tvrdí, že neexistuje žiadne bezprostredné bezpečnostné riziko, a nie je jasné, ako tento problém ovplyvní dodávky lietadiel 737. Akcie spoločnosti Spirit sa počas intenzívneho obchodovania prepadli o takmer 11 %. Spoločnosť Nvidia ukázala, že dopyt po technológiách umelej inteligencie zostáva silný. Naďalej existuje potenciál, že akciové trhy sa opäť zmiernia. Ďalším bodom záujmu bude stretnutie najvyšších predstaviteľov centrálnych bánk v Jackson Hole, kde v piatok vystúpi predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell. Bývalý prezident banky Fed v Saint Louis James Bullard uviedol, že opätovné zrýchlenie americkej ekonomiky by mohlo podnietiť zvýšenie sadzieb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Bank of Korea počas augustového zasadnutia podľa všeobecných očakávaní ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 3,5 %, čím udržala sadzby už piatykrát za sebou, keďže inflácia sa naďalej znižovala. Banková rada začala svoju kampaň sprísňovania úrokových sadzieb po skončení pandémie v auguste 2021 a do januára 2023 zvýšila náklady na prijaté úvery celkovo o 300 bázických bodov. Štvrtkový krok prišiel aj v súvislosti s obavami z prudko rastúceho zadlženia domácností a náznakmi zmierňovania hospodárskeho oživenia v dôsledku spomaľovania súkromnej spotreby. Výbor ponechal projekciu rastu HDP na rok 2023 na úrovni 1,4 %, teda na nezmenenej úrovni oproti májovým projekciám, ale znížil projekciu rastu HDP na budúci rok z 2,3 % na 2,2 %. Medzitým sa očakáva, že celková inflácia sa od augusta zvýši a do konca roka sa bude pohybovať okolo 3 %. Ročná miera inflácie v roku 2023 by mala byť v súlade s predchádzajúcimi odhadmi na úrovni 3,5 %. Banková rada dodala, že bude ešte dlhý čas zachovávať reštriktívny postoj svojej menovej politiky, pričom bude klásť dôraz na cenovú stabilitu a zároveň bude posudzovať potrebu ďalšieho zvyšovania sadzieb.

EUUkazovateľ výrobnej klímy vo Francúzsku sa v auguste 2023 znížil na 96 bodov z nahor revidovanej hodnoty 101 v predchádzajúcom mesiaci a pod očakávaniami trhu na úrovni 99. Toto najnovšie čítanie poukázalo na najnižšiu úroveň dôvery medzi výrobcami od januára 2021, čo sa pripisuje predovšetkým poklesu bilancie minulej výroby a celkového objemu objednávok. Zhoršenie bolo zaznamenané aj v očakávanom vývoji predajných cien.

USA: Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v USA sa v júli 2023 prepadli o 5,2 % po júnovom raste o 4,4 %, ktorý bol revidovaný smerom nadol a prekonal trhové očakávania poklesu o 4,0 %. Išlo o najvýraznejší pokles objednávok tovarov dlhodobej spotreby od obdobia po vypuknutí epidémie COVID-19 v apríli 2020, ktorý bol spôsobený výrazným poklesom dopytu po dopravných prostriedkoch. Medzitým objednávky kapitálových tovarov okrem lietadiel, ktoré sú pozorne sledovaným ukazovateľom plánovaných podnikových výdavkov, v júli vzrástli o 0,1 %.

Monika Švantnerová, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre