Akcie Hyundai na správu reagovali rastom o 29 %.

Absolútna správa:

Juhokórejská automobilka Hyundai Motor rokuje o spolupráci s americkou firmou Apple. Rokovania sú však zatiaľ v počiatočnej fáze a nič konkrétne nebolo dohodnuté, uviedla dnes agentúra Reuters. Automobilka tak reagovala na správy, ktoré sa objavili v médiách. Podľa nich firmy rokujú o spolupráci v oblasti elektrických áut a batérií.

 

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 5 % (výkonnosť za 5 rokov: + 1963,81 %). Dôvodom tohto rastu bolo, že Tesla predstavila lacnejší variant svojho SUV Model Y. Tá sa tak približuje úrovni sedanu Model 3, najlacnejšieho vozidla z produktovej línie firmy. Spoločnosť Tesla je podľa tržnej kapitalizácie najväčšia automobilka na svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína podľa denníka Financial Times nariadila domácim médiám, aby cenzurovali správy o antitrustovom vyšetrovaní spoločnosti Alibaba. Cena digitálne meny Bitcoin sa včera vyšplhala na ďalší rekord, po prvýkrát prekonala hranicu 40 000 USD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,33 %, Hang Seng + 1,20 %, Nikkei 225 + 2,36 %.

Európska komisia zabezpečila pre krajiny EÚ ďalších 300 miliónov dávok prvej využívanej vakcíny proti covidu-19 od firiem Pfizer a BioNTech. Oznámila to dnes predsedníčka únijnej exekutívy Ursula von der Leyen, podľa ktorej bude prvá časť novej dodávky k dispozícii na jar. Komisia tak po kritike od niektorých politikov členských krajín, podľa ktorých nie je v prvej fáze dostatok vakcín pre všetky štáty, zvýšila doteraz objednané množstvo očkovacej látky od zmienených firiem na dvojnásobok. Európska agentúra pre lieky (EMA) povolila využívanie 6 dávok vakcíny Pfizer / BioNTech z jednej fľaštičky miesto doterajších 5. Agentúra to dnes oznámila na svojom webe. Očkovacie kapacita prvej vakcíny využívané v krajinách EÚ sa tým zvýši o pätinu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,62 %, CAC 40 + 0,65 %, DAX + 0,58 %.

Spoločnosť Boeing súhlasila, že zaplatí cez 2,5 miliárd amerických dolárov , aby urovnala obvinenia súvisiace so zatajovaním informácií pred Federálnym úradom pre letectvo (FAA), ktoré sa týkali vývoja lietadla typu 737 MAX. Miera nezamestnanosti v USA v decembri stagnovala na novembrových 6,7%. Vláda odchádzajúceho prezidenta USA Donalda Trumpa pred jeho odchodom z úradu usiluje o uvoľnenie ťažobných predpisov a povolení nových minerálnych projektov. Trumpov nástupca Joe Biden nebude schopný niektoré zmeny zvrátiť. Donald Trump dnes taktiež oznámil, že sa 20. januára nezúčastní inaugurácie Joe Bidena. Počet pracovných miest v decembri klesol o 140.000, trh čakal rast o 71.000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,20 %, S&P 500 + 0,55 %, NASDAQ + 1,03 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre