Dvaja z tvorcov politiky Fedu dnes uviedli, že centrálna banka plánuje dodržať termín na zníženie programu nákupu dlhopisov

Absolútna správa:

Fed plánuje sťahovať stimuly z obdobia krízy už budúci mesiac. Clarida je presvedčený, že štandard podstatného pokroku bol viac ako splnený, pokiaľ ide o cenovú stabilitu a zamestnanosť uviedol v pripravených poznámkach pre Inštitút medzinárodných financií na virtuálnom výročnom stretnutí. Fed na svojom poslednom zasadnutí súhlasil s postupným znižovaním v blízkej dobe a pravdepodobne by chcel skončiť v polovici budúceho roka. Pozitívne hodnotenie pravdepodobne odráža pocity, šéfa Fedu Jeromeho Powella, ktorý predtým uviedol, že potrebuje vidieť iba solídnu septembrovú správu o pracovných miestach v USA, aby bol pripravený začať s obmedzovaním nákupov dlhopisov v novembri. Prezident Fedu v Atlante Rafael Bostic uviedol, že minulotýždňová správa o pracovných miestach ukazuje dostatočný pokrok a schválil novembrový začiatok znižovania stimulov. Tvorcovia politík Fedu sú už takmer všetci zajedno v tom, že vyššia ako očakávaná inflácia dosiahla svoj strop. Tvorcovia politík Fedu na svojom poslednom zasadnutí očakávali, že miera nezamestnanosti do konca tohto roka klesne na 4,8%, čo je referenčná hodnota, ktorú už dosiahla minulý mesiac. Ďalšie zasadnutie Fedu  je naplánované na 2.-3. novembra. Fed v rámci núdzovej reakcie na pandémiu COVID-19 nakupuje štátne dlhopisy a cenné papiere v hodnote 120 miliárd dolárov mesačne, aby pomohol udržať nízke náklady na pôžičky, ale stále viac zdôrazňuje, že nákup dlhopisov prekročil svoju užitočnosť v súčasnom prostredí. Ekonomická produkcia USA sa už odrazila nad úroveň pred pandémiou, Američania majú najmenej 2,5 bilióna dolárov v úsporách nahromadených počas pandémie a spotrebiteľské výdavky zostávajú vysoké. Nákupy dlhopisov priamo ovplyvňujú dopyt, zatiaľ čo ekonomiky na celom svete zápasia s nedostatkom práce a tovaru. Ak inflácia nezačne v budúcom roku klesať, ako očakáva väčšina tvorcov politík Fedu tak, centrálna banka by mohla byť nútená zvýšiť úrokové sadzby takmer z nuly, než sa trh práce úplne uzdraví.

Investori zarobili na:

Spoločnosti MGM Resorts International., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +85,04 %). MGM Resorts International prevádzkuje herné, pohostinské a zábavné strediská. Spoločnosť ponúka ubytovacie, stravovacie, stretávacie, kongresové a pohostinské služby pre kasínové a nekasínové nehnuteľnosti na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Priemyselná produkcia v Indii  v auguste 2021 medziročne vzrástla o 11,9%, čo je viac ako 11,5% v predchádzajúcom mesiaci, a v porovnaní s trhovými prognózami, ktoré počítali s 12% rastom sklamala len mierne. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,06 %, Hang Seng -1,43 %, Nikkei 225 -0,94 %.

Ukazovateľ ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol o 4,2 bodu z predchádzajúceho mesiaca na 22,3 v októbri 2021, čo je najnižšia úroveň od marca 2020. Výhľad hospodárskeho vývoja na nasledujúcich šesť mesiacov sa výrazne zhoršili v dôsledku pretrvávajúcich prekážok v dodávkach surovín a medziproduktov. Hodnotenie ekonomickej situácie v Nemecku v októbri kleslo viac, ako sa očakávalo keď kleslo o 10,3 bodu na 21,6 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,43 %, CAC 40 -0,34 %, DAX -0,34 %.

Počet otvorených pracovných miest v USA klesol na 10,439 milióna v auguste 2021 z historicky najviac otvorených miest 11,098 milióna nameraných v júli a nenaplnili ani očakávaniami trhu, ktoré počítali s 10,925 milióna pracovných miest. Bol to prvý mesiac kedy klesla úroveň otvorení od decembra 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,34 %, S&P 500 -0,25 %, NASDAQ -0,14 %.

Michal Bernát, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

 

Ďalšie komentáre