Americká centrálna banka zverejnila včera vo večerných hodinách zápisnicu, ktorá nepotešila investorov, ktorí pokračujú v odpredajoch.

Absolútna správa:

S&P 500 vymazal počiatočné zisky, pričom tento hlavný akciový index dvakrát tento týždeň uzavrel pod pozorne sledovanou technickou úrovňou. Nasdaq 100 klesol o 0,5 %, pričom spoločnosti Apple a Tesla mali na prepade veľké zásluhy. Zatiaľ čo mnohí investori verili. že Federálny rezervný systém skončil so zvyšovaním úrokových sadzieb, to už nie je isté po tom, čo zápisnica z posledného zasadnutia naznačila, že predstavitelia FEDu zvažujú sprísnenie menovej politiky. Pohyby na trhoch s dlhopismi boli prudké a rýchle tento týždeň. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok vzrástli až o 6 bázických bodov na 4,31 % vo štvrtok, čím sa priblížil k najvyššej úrovni od 2007. Výnosy japonských 20-ročných dlhopisov prudko vzrástli po iba miernom dopyte zo strany investorov. Štátne dlhopisy boli hlavnou hnacou silou globálneho dlhu výpredajov, keďže odolnosť najväčšej svetovej ekonomiky odoláva očakávaniam, že zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom vyvolá recesiu. V Spojenom kráľovstve prudký nárast výnosov z giltov prichádza po tom, čo lepkavá inflácia a silné údaje o mzdách zvýšili stávky investorov, že Bank of England bude musieť pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb, dostať ich až na 6 % a udržať ich na vysokej úrovni dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo. Ropa Brent zastavila trojdňový pokles a vzrástla na 84,25 USD za barel. Zlato vzrástlo po uzavretí pod 1 900 USD za uncu prvýkrát od marca.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Japonská obchodná bilancia v júli 2023 nečakane vykázala deficit 78,73 miliardy JPY, čo zaostalo za trhovými odhadmi prebytku 24,6 miliardy JPY. Vývoz medziročne klesol o 0,3 % na 8 724,97 mld. JPY, čo je prvý pokles za 29 mesiacov v dôsledku slabého zahraničného dopytu, zatiaľ čo dovoz sa prepadol o 13,5 % na 8 803,70 mld. JPY, čo je štvrtý mesiac poklesu v rade a najstrmšie tempo prepadu od septembra 2020, keďže silnejší jen a klesajúce ceny komodít vrátane ropy znížili náklady na výrobu. Sezónne očistená nezamestnanosť v Austrálii sa v júli zvýšila na 3,7 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Zamestnanosť zároveň neočakávane klesla o 14,6 tisíc na 14,03 milióna, čím zaostala za trhovými prognózami rastu o 15 tisíc. Miera účasti sa znížila z júnových 66,8 % na 66,7 %, čo je pod trhovým konsenzom 66,8 %.

EU: Eurozóna vykázala v júni 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 23 miliárd EUR v porovnaní so schodkom 27,1 miliardy EUR v rovnakom mesiaci pred rokom a prekonala očakávania trhu vo výške 18,3 miliardy EUR. Dovoz sa medziročne znížil o 17,7 % na 229,3 mld. EUR, najmä v dôsledku nižších nákupov surovín (-30,3 %), surových materiálov (-29,4 %), minerálnych palív, mazív (-47,5 %), priemyselného tovaru (-8,3 %) a rôznych priemyselných výrobkov (-7,2 %). Spomedzi hlavných obchodných partnerov sa znížil najmä dovoz z Ruska, Číny, Spojeného kráľovstva a USA. Vývoz naopak vzrástol o 0,3 % na 252,3 miliardy EUR, najmä vďaka exportu strojov a dopravných zariadení (+10,7 %), potravín, nápojov a tabaku (+3,1 %) a priemyselných výrobkov (+3,4 %). Zahraničný export rástol najmä do Číny, Spojeného kráľovstva, Japonska a Turecka.

USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 12. augusta znížil o 11 000 oproti predchádzajúcemu týždňu. Napriek tomu, že tento údaj zostal v historickom meradle nízky, zostal výrazne nad minimom z druhej polovice júla a naznačil, že americký trh práce začína oslabovať. Výrobný index filadelfského Fedu v USA sa v auguste zvýšil na 12 bodov z -13,5 v júli a bol lepší ako trhové prognózy na úrovni -10. Ide o prvý mesiac rastu výrobnej aktivity vo Filadelfii od augusta 2022 a najsilnejší od apríla toho istého roku.

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre