Svetové trhy sa v utorok, 1. apríla 2025, nachádzajú v rozmanitých fázach, pričom americké indexy zažívajú zmiešaný vývoj, kým ázijské a európske trhy vykazujú rast. Tento rozdielny trend je ovplyvnený očakávaniami ohľadom nadchádzajúcich obchodných rozhodnutí a makroekonomických ukazovateľov, ktoré by mohli mať významný dopad na globálnu ekonomiku.

Absolútna správa

Napriek tomu, že hlavné americké indexy sa počas pondelkového obchodovania pohybovali v ziskoch, sa následne otočili do strát. S&P 500 a Nasdaq Composite sa cez noc znížili o 0,26 % a 0,45 %, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average stratil 0,29 %.  Tento zmiešaný vývoj bol spôsobený očakávaným oznámením prezidenta Donalda Trumpa o nových clách, ktoré budú podrobnejšie vysvetlené 2. apríla. Tieto clá sú považované za nástroj na zníženie obchodnej nerovnováhy a podporu návratu výroby do USA, avšak analytici varujú, že by mohli zvýšiť inflačné tlaky a viesť k stagflácii, čo negatívne ovplyvnilo trhový sentiment. Okrem toho sa tento týždeň očakáva zverejnenie kľúčových ekonomických ukazovateľov v USA, ako sú februárové údaje o voľných pracovných miestach, ktoré sú dôležité pre posúdenie dopytu po pracovnej sile. K tomu sa pridáva aj prejav šéfa Federálneho rezervného systému Jeroma Powella o stave americkej ekonomiky.  V reakcii na neistotu okolo obchodnej politiky, ceny zlata vzrástli na historické maximum, keď investori vyhľadávali bezpečné aktíva. Taktiež aj pri cenách ropy došlo k miernemu zvýšeniu po Trumpových vyhrážkach zavedenia ciel na ruskú ropu a sankcií voči Iránu, hoci obavy zo spomalenia globálneho rastu obmedzili tieto zisky. Taktiež v rámci kapitálových trhov, kým obchodovanie na Wall Street klesalo, ázijsko-pacifické trhy spracovávali nárasty. Austrálsky index S&P/ASX 200 stúpol o 1,04 %, juhokórejský Kospi o 1,62 % a hongkonský Hang Seng o 0,38 %. Rovnako aj index CSI 300 z pevninskej Číny a japonský Nikkei 225 sa uzavreli tesne nad nulou. Zverejnené ekonomické údaje o výrobnom sektore v regióne ukázali pokles v Japonsku, Južnej Kórei, Taiwane a Thajsku, zatiaľ čo Vietnam a Čína zaznamenali expanziu. Rastúci trend akciových trhov z Ázie prebrala aj Európe, pričom širokospektrálny index Stoxx 600 o 16:20 SEČ dosahoval 0,43 % zisk. S menej optimistickým výhľadom však prišla investičná spoločnosť Goldman Sachs, ktorá znížila tomuto benchmarku 12-mesačnú prognózu pre obavy z vyšších amerických ciel a slabšieho hospodárskeho rastu.

Makroekonomické údaje a správy

USA:   Výnosy amerických dlhopisov v utorok klesli, keď 10-ročný dosiahol 4,221 % (-3,3 bps) a 2-ročný 3,893 % (-2 bps). Očakávané stredajšie zavedenie ciel zvyšuje obavy zo spomalenia rastu HDP, ktoré odhadujú ekonómovia CNBC na 0,3 % v prvom štvrťroku 2025 v porovnaní s 2,3 % v štvrtom štvrťroku 2024.

Ázia: Výrobný sektor v Ázii v marci vykazoval rôzne trendy, keďže Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a Thajsko čelili poklesu. V Japonsku sa PMI znížil na 48,4, čo znamená pokračujúcu kontrakciu s klesajúcou produkciou a slabým dopytom. Južná Kórea zaznamenala tiež pokles na 49,1 v dôsledku stagnujúcich objednávok, hoci zahraničný dopyt rástol. Taiwan a Thajsko prešli do kontrakcie s nižšími hodnotami PMI, keď slabší dopyt a pokles nových objednávok ovplyvnili výrobu. Naopak, Vietnam zaznamenal oživenie s rastom PMI na 50,5, podporený zlepšenou dostupnosťou tovarov a miernym nárastom objednávok. Čína vykázala štvormesačné maximum s rastom PMI na 51,2, čo naznačuje expanziu a pozitívny vývoj v dôsledku vyšších objednávok a zlepšených podmienok dopytu, čo prispelo k optimizmu medzi výrobcami.

Austrália: V Austrálii vzrástli maloobchodné tržby vo februári o 0,2 % na 37,129 miliardy AUD, čo bolo menej, než sa očakávalo, s pozitívnym rastom v oblastiach ako potraviny, oblečenie a kaviarne, no predaj tovaru pre domácnosť klesol. Zároveň Austrálska centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na 4,10 %, varujúc pred geopolitickou neistotou a jej dopadmi na ekonomiku. Napriek tomu, že inflácia klesá, menová politika zostáva reštriktívna, pričom sa očakáva, že v máji by mohla nasledovať ďalšia zmena úrokovej sadzby.

Európa: V marci sa v Spojenom kráľovstve ceny domov nezmenili, kým medziročný rast zostal na úrovni 3,9 %, čo súviselo s koncom daňových úľav na kolky. Očakáva sa však oživenie trhu počas leta, podporené nízkou nezamestnanosťou, rastom miezd a poklesom úrokových sadzieb. V Taliansku zas nezamestnanosť klesla na najnižšiu úroveň za posledné roky (5,9 %) a zamestnanosť vzrástla, čo naznačuje pozitívny trend na trhu práce. Okrem toho Inflácia v eurozóne v marci mierne spomalila na 2,2 %, pričom ceny potravín rástli o 2,9 % a ceny energií klesli. Súbežne sa v eurozóne zverejnili údaje o výrobe, ktorá sa v marci zvýšila prvýkrát za dva roky, čo naznačuje možné oživenie sektora, aj keď optimizmus medzi výrobcami klesol.

 

Mgr. Anna Šuhajdová, Predseda predstavenstva Capital Markets, o.c.p., a.s., prevádzkovateľa platformy MNYMAN.EU

Ďalšie komentáre