Ján Jursaanalytik spoločnosti Capital Markets: \“Firmy na západnom Slovensku, ktoré zápasia s nedostatkom zamestnancov, nevedia ponúknuť dostatočne vysoké mzdy na to, aby zaujali nezamestnaných na juhu a východe krajiny. Vzhľadom na to, že by väčšinu výplaty často minuli na cestovanie a ubytovanie v mieste práce, ekonomicky sa im neoplatí ísť pracovať na druhú stranu republiky.

Problémom je teda nedostatočná geografická mobilita v spojení s nízkymi ponúkanými mzdami. Ďalším problémom je slabá kvalifikácia mnohých nezamestnaných, keďže mnohé dlhodobo neobsadené pozície vyžadujú odbornejšiu kvalifikáciu a takýchto ľudí je na Slovensku jednoducho nedostatok. To je zase problémom školstva, ktoré nedostatočne reflektuje potreby ekonomiky.

Na druhej strane, aj takéto nízke mzdy vedia motivovať zamestnancov zo Srbska, kde je priemerná mzda v ekonomike skoro polovičná oproti Slovensku, keď nedosahuje ani 400 eur. Problémom ale je, že agentúry, ktoré Srbov na Slovensko nosia, obchádzajú kvóty na počet pracovníkov z krajín mimo EU.

Keby bolo Srbsko členskou krajinou EU, tak by ich mohlo na Slovensku pracovať koľko by chcelo, no takto je ich počet limitovaný dohodami medzi našimi štátmi. Štátne orgány sa ale vyjadrili, že toto preskúmajú a predpokladám, že skomplikujú týmto agentúram život. Aktívne sa chce v tejto otázke angažovať aj srbská ambasáda.\“