Keď nákupy, tak vo veľkom štýle. Český realitný magnát Radovan Vítek sa akvizíciou v nemeckej GSG Group postaral o obchod prvého polroka v celom regióne. Jeho hodnota sa totiž vyšplhala na takmer 1,7 miliardy dolárov. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka spoločnosti EY. „Rekordná suma sa odvíja od ziskovosti a od výšky aktív pod správou,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Cyrrus Tomáš Menčík. 

\"\"

Radovan Vítek. Snímka: MF Dnes

Radovan Vítek sa do pozornosti verejnosti dostal v roku 2004. Polícia ho vtedy zatkla pre podozrenie z účasti v medzinárodnom gangu, ktorý obchodoval s prostitúciou. Podnikateľ strávil za mrežami 53 dní. Jeho obvinenia napokon zhruba po roku od zatknutia zastavila štátna zástupkyňa.

Dobrá kúpa

GSG Group niesla kedysi ako dcérska spoločnosť skupiny Orco názov Orco Germany. A na rozdiel od matky, ktorá zápasí s prepadom tržieb, sa jej darí o poznanie lepšie. „Má kvalitné aktíva. Darí sa im veľmi dobre, a preto je výška kúpnej ceny taká významná. Nemecký trh s nehnuteľnosťami neprešiel v minulých rokoch takou výraznou korekciou ako napríklad trhy v strednej Európe,“ pokračuje Tomáš Menčík.

Český miliardár Radovan Vítek takouto kúpou rozšíril svoje už i tak veľké impérium. Jeho vlajkovou loďou je totiž Czech Property Investments (CPI), ktorá patrí k najväčším realitným investorom v krajine. So 600 tisícami štvorcových metrov je najväčším českým majiteľom maloobchodných plôch. Od spojenia oboch skupín si podnikateľ sľubuje posilnenie pozície na trhu. „Naším cieľom je ďalej rásť a postupne sa stať jedným z najvýznamnejších investorov do nehnuteľností v Európe,“ uviedol pre médiá Martin Němeček, ktorý sa stal šéfom spojenej skupiny s aktuálnym názvom CPI Property Group.

Podľa odborníka jej ide o rozvíjajúce sa trhy. „Význam transakcie vidím v tom, že spoločnosť sa týmto sústreďuje na rastúce trhy v strednej a vo východnej Európe,“ konštatuje analytik Capital Markets Lukáš Lóci. A prvé výsledky ukázali, že sa im darí. Skupina totiž za prvý polrok vykázala čistý zisk 112 miliónov eur, čo je nárast o sto percent.

 

Nepriamo aj Slovensko

Slovensko v rebríčku najväčších transakcií v regióne zástupcu nemá. Jedna z nich sa nás však dotkla aspoň okrajovo, konkrétne kín v bratislavskom Auparku, Eurovei a Poluse. Tie tam dosiaľ prevádzkovala poľská spoločnosť Cinema City. Začiatkom roka však kiná odkúpila britská spoločnosť Cineworld Group. Za zhruba 100 multiplexov v regióne strednej Európy a Izraeli Poliakom zaplatila viac ako 560 miliónov dolárov, z čoho časť vyplatila svojimi akciami. Cinema City dosiahla u nás v roku 2012 tržby dva milióny eur.

 

Slovensko na chvoste

Z jedenástich krajín ôsma priečka. Taký je výsledok Slovenska v hodnotení počtu transakcií v regióne strednej a juhovýchodnej Európy z dielne spoločnosti EY. Podľa jeho zistení u nás za prvý polrok klesol oproti rovnakému obdobiu vlaňajška počet transakcií z 32 na 26. Ich odhadovaný objem sa znížil na 0,2 miliardy dolárov. Podľa odborníka nie je však vzhľadom na veľkosť slovenského hospodárstva ôsma priečka v počte akvizícií až takým zlým umiestnením. Nižší počet fúzií a akvizícií je dôsledkom toho, že veľa slovenských firiem už operuje ako súčasť nadnárodných skupín. „V porovnaní so susedným Českom či Poľskom je to však aj dôsledkom relatívne nižšej podnikavosti, a teda rozdielneho počtu úspešne sa rozvíjajúcich nových firiem, ktoré by sa v istej fáze svojho rastu stali zaujímavým terčom pre akvizíciu väčšími koncernami,“ konštatuje analytik Sberbank Vladimír Vaňo.(tj)