Východ Slovenska zažije najväčšie prepúšťanie za posledných päť rokov. Svoju továreň na výrobu Blu-Ray a DVD prehrávačov sa v Krompachoch rozhodol zavrieť japonský Panasonic.

Žiaľ, pokles výroby  a nevyhnutné fixné náklady spojené s činnosťou závodu už naďalej neumožňujú udržať spoločnosť životaschopnú a ziskovú,“ informuje PR špecialistka spoločnosti Panasonic Europe Andrea Maršáková. O prácu príde do mája budúceho roka všetkých 656 zamestnancov.

Poklesy predaja
Japonská spoločnosť bola jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Ešte v roku 2008 zamestnávala firma 1 250 ľudí a výrobkami zásobovala celú Európu.

Príchod krízy, nových technológií aj zvýšená konkurencia však výrazným spôsobom poznačila finančnú situáciu podniku. „Objem predaja spoločnosti za posledných päť rokov znížil o viac ako 50 percent a nepredpokladáme, že tento trend a vývoj  na trhu sa v budúcnosti zmenia ,“ hovorí Maršáková.

Výroba končí v Česku
Výroba prehrávačov sa tak z Krompách presúva do Plzne. Firma ponúkne asi 215 Slovákom možnosť prijať rovnakú pozíciu v Česku. Veľa možností na uplatnenie doma totiž nemajú.

V Krompachoch je bez práce takmer každý piaty obyvateľ. Analytici pritom poukazujú na to, že to nemusí byť jediný zatvorený elektrotechnický podnik. „Podobné kroky je možné očakávať aj od ostatných výrobcov, keďže tlaky na pokles cenovej hladiny v únii sú masívne,“ odhaduje analytik spoločnosti Capital Markets Lukáš Lóci.

Úvahy o konci fabriky sa medzi zamestnancami množili už niekoľko rokov. Závod pritom na Slovenskuvznikal ako prémiový. Aspoň tak ho v roku 2000 Japonci predstavovali. Slováci vtedy Nemcom ukradli výrobu VHS prehrávačov. Práve tie ťahali zamestnanosťou celý región. Firma v najlepších rokoch zamestnávala asi 1 300 ľudí. Počet však začal klesať. Prvýkrát prepúšťali Japonci už v roku 2003. V ďalších rokoch miest ubúdalo.

Väčší bol Molex
K definitívnemu vyriešeniu upadajúcej výroby prišlo až tento rok. „Je nám veľmi ľúto všetkých následkov, ktoré tento krok spôsobí dotknutým zamestnancom a ich rodinám, považujeme ho však za nevyhnutný pri zabezpečení udržateľnej budúcnosti pre zostávajúcu výrobu video produktov v Európe,“ vysvetľuje Andrea Maršáková. Podľa informácií HN vedenie firmy o konci fabriky informovalo včera. Pre východ Slovenska ide o citeľnú ranu. Obdobne veľké prepúšťanie zažil región pred piatimi rokmi, keď prišlo o prácu 765 zamestnancov dodávateľa autosúčiastok Molex.

Panasonic v kŕčoch
Japonský gigant v posledných rokoch strácal pozície, aj preto pristupoval k zatváraniu fabrík. Škrtaniu miest sa Japonci nevyhli napríklad ani v Maďarsku či Česku. Pred dvoma rokmi v rovnakom čase oznámil Panasonic zatvorenie závodu na výrobu televízorov v českom Žatci.

O prácu prišlo 590 ľudí. Na stovky pritom počítali straty aj u našich južných susedov. Obeťou ozdravenia firmy sa stal závod na výrobu solárnych článkov. Výsledkom bolo asi 500 stratených miest. Analytici v týchto škrtoch mali jasno. „Zisky spoločností dnes pochádzajú prevažne z automobilového priemyslu a z poskytovania priemyselných systémov. Z tohto odvetvia pochádza až 35 percent zisku, ďalších 22 percent  zisku pochádza z ekologických riešení,“ vypočítava analytik spoločnosti Capital Markets Lukáš Lóci.

Panasonic má na Slovensku ešte ďalšie tri závody. Okrem fabrík v Starej Ľubovni a Trstenej má výrobu aj v Bratislave. Pred dvoma rokmi tu Japonci rozbehli výrobu autobatérií pre elektromobily.