Ešte žiadna spoločnosť na svete nevyvolávala pred vstupom na burzu také veľké očakávania ako oni. Makléri na celom svete upriamujú svoju pozornosť na burzu vNewYorku. Už o pár hodín tu totiž začne predávať svoje akcie Alibaba. Čínsky e-shop, ktorý mnohí prirovnávajú k Amazonu či e-Bay. Za koľko by ich mohla predať? Aj za 24,3 miliardy dolárov. „Predpokladáme, že určite pôjde o najväčšiu IPO v histórii. Prekoná tak veľkých hráčov na trhu ako Facebook alebo VISA. Záujem o spoločnosť Alibaba bol obrovský,“ tvrdí analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak.

\"\"

Rapídne výnosy

Spoločnosť očakáva po vstupe na burzu veľké zisky. Nie je sa čo čudovať. Ak vstupná investícia (IPO) prekoná hranicu 22 miliárd dolárov, stane sa najvyššou v histórii. Napriek tomu tvorí len približne 12 percent z hodnoty spoločnosti Alibaba. Tá je aktuálne viac ako 200 miliárd dolárov. Očakávanie veľkých ziskov po vstupe na burzu sú podľa analytikov reálne, keďže Čína je druhou najsilnejšou ekonomikou sveta s najvyšším počtom obyvateľov.

„Čína ma všetok tovar k dispozícii tzv. z prvej ruky, teda veľmi lacno, čiže jej marže môžu byť oveľa vyššie než napríklad v Amazone,“ komentuje analytik Cyrrusu Tomáš Menšík.

Analytici sa zhodujú, že jednoznačným prínosom bude zisk ďalších financií, s ktorými sa bude Alibaba rýchlejšie rozvíjať. „Získané peniaze budú môcť ďalej utrácať. Keďže ich neplánuje dlhodobo viazať, dá sa očakávať, že s nimi má ďalšie plány. Prípadne by mohlo dôjsť na ďalšie významné akvizície,“ tvrdí Menčík.

Záujem bol veľký

Vstup Alibaby do USA spôsobuje menšiu revolúciu, pretože pôjde o doteraz najväčšiu investíciu čínskej spoločnosti na newyorskej burze. Po úspešnom zaradení sa na burzu vNewYorku (NYSE) sa Alibaba stane treťou najsilnejšou spoločnosťou na burze so zameraním na internet a počítačové technológie. „Teší nás, že môžeme privítať spoločnosť Alibaba v NYSE. Stanú sa tak členom našej siete najlepších svetových spoločností a vedúcich značiek,“ povedal pre Bloomberg Eric Ryan, hovorca burzy.

Konkurencia v pozore

Príchod Alibaby bližšie na americký trh by mohol v budúcnosti postaviť do pozoru eBay alebo Amazon. Obe americké firmy totiž ovládajú svetový trh s internetovým obchodom a Alibaba ich môže v budúcnosti ohroziť. „Priama hrozba to zatiaľ nebude, keďže Alibaba je silná najmä v Číne, ale vďaka výške IPO bude dopyt po jej službách z celého sveta narastať a bude ju využívať čoraz viac ľudí,“ uzatvára Blahušiak, analytik Capital Markets.

Podobný názor zastáva aj analytik spoločnosti Cyrrus. „Je to jedna z možností. Akcionári Amazonu a eBay môžu totiž diverzifikovať do Alibaby,“ vyjadril sa pre HN Tomáš Menčík.