Ceny benzínu a nafty budú klesať
Rozhodujúca je hodnota ropy na svetových trhoch. Prehlbujúca sa dlhová kríza ju môže zlacniť.

Klesajúce ceny ropy na svetových trhoch stláčajú aj cenu benzínu a nafty na Slovensku. „Už v priebehu uplynulého víkendu mohli klesnúť ceny o jeden cent na liter v prípade oboch typov pohonných látok,“ povedal Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk. Priaznivý trend pre motoristov bude podľa jeho slov pokračovať aj naďalej. „Dovolenková sezóna môže pokles pribrzdiť, ale ceny bude silnejšie ťahať ku dnu oslabovanie eura oproti americkému doláru,“ dodáva.

Obavy z vývoja ekonomiky

Ceny tlačí nadol vývoj na svetových trhoch s ropou. Cena „americkej“ ropy s označením WTI klesla od februárových maxím na úrovni 110 dolárov za barel o viac ako pätinu.

Na konci minulého týždňa sa ustálila na hodnote 86 dolárov za barel. Stoja za tým obavy o vývoj svetovej ekonomiky. Investori totiž očakávajú, že so spomaľovaním ekonomického rastu nastane pokles v dopyte po čiernom zlate, čím bude jeho hodnota klesať ešte výraznejšie. Zasiahli však aj politické ciele. „Administratíva v Bielom dome sa dohodla už v januári so Saudskou Arábiou, že cena čierneho zlata musí pred voľbami klesnúť na 80 dolárov za barel v prípade ropy WTI a pod 100 dolárov v prípade ropy Brent,“ odhaľuje ďalšiu príčinu poklesu analytik spoločnosti Capital Markets Vladimír Gešperík. Saudská Arábia teraz dodáva rekordné množstvá ropy. Veľká ponuka tak tlačí cenu nadol. Lacnejšia ropa pomáha ekonomike Spojených štátov, čím terajšieho prezidenta Baracka Obamu stavia pred novembrovými prezidentskými voľbami do lepšieho svetla. Prispeli však aj samotné Spojené štáty, ktoré podľa Gešperíka účinne brzdili Izrael pri príprave útokov na Irán.

„Do tretice za to môže spomalenie rastu v Číne a extrémne nízke ceny zemného plynu,“ dodáva analytik. Navyše, štatistika z Pekingu ukázala, že aktivita domáceho priemyslu sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou ďalej spomaľovať. „Na trhu s ropou je to ďalší dôvod predávať,“ vyhlásil pre médiá šéf investičnej spoločnosti Ritterbusch & Associates Jim Ritterbusch. Čína pritom nie je ochotná ekonomiku podporovať tak ako doteraz. Momentálne sa sústreďuje na stabilizáciu inflácie a dosiahnutie udržateľného rastu.

Neurčitý koniec
Analytik banky Barclays napísal podľa agentúry Bloomberg svojim klientom, že ropa WTI môže zlacnieť ešte o ďalších šesť dolárov. Podľa ďalších sa prepad môže zastaviť až na hranici 78 dolárov. Je však otázne, či sa pokles skončí novými voľbami v USA. „Pokles by mohol pokračovať dovtedy, kým budú z eurozóny prichádzať zlé správy, ktoré budú naďalej znehodnocovať euro oproti doláru,“ tvrdí Novotný. Podľa analytikov trhy vyčkávajú. Dramatickejší prepad cien čierneho zlata by mohol prísť s odchodom Grécka z eurozóny či so zhoršovaním situácie v Španielsku.

Palivové príplatky v prípade dovoleniek s leteckou prepravou sa však neznížia. Ich cena sa totiž odvíja od cien leteckého benzínu na burze v Amsterdame, ktoré v posledných týždňoch klesli len nepatrne. Túto sezónu „nebudeme znižovať“ poplatky, odkázal nám Marcel Siekel z cestovnej kancelárie Firo Tour.