Matej Krajčovič, analytik spoločnosti Capital Markets: \“Rast cien bytov bude ešte v najbližšej dobe pokračovať. Ekonomická situácia na Slovensku a vo svete má ešte stále priestor pre zlepšenie a situácia na pracovnom trhu je priaznivá. Nové pracovné príležitosti ľudí stále motivujú na to aby sa sťahovali do miest, čo môžeme vidieť na väčšom raste cien bytov ako je tomu pri domoch napr. Rast však nepredpokladám taký prudký ako tomu bolo v období pred krízou, keďže veľkú rolu zohráva situácia na bankovom trhu.

Úrokové sadzby sú síce na najnižších úrovniach, ale banky už začali s obozretnejším poskytovaním hypoték. Po nabehnutí na pokrízový rast sa postupné pribúdanie pracovných príležitostí spolu s rastúcimi príjmami domácností stretlo s možnosťou získať úver na bývanie výhodne a obyvatelia si tak mohli dovoliť relatívne lacné bývanie. Táto situácia následne vytlačila ceny nahor. Aktuálne situácia, kedy si obyvatelia v priemere môžu dovoliť menšiu obytnú plochu vzhľadom k príjmom môže znamenať len vyrovnanie síl a teda kedysi lacné bývanie len naberá na cene, nie len nominálne ale aj reálne.

S týmto by mali počítať aj developeri, ktorých záujem o poskytovanie bytov môžeme brať ako známku dobrého výhľadu pre finančný aj pracovný trh. Ceny bývania svoj vrchol určite dosiahnu, či bude porovnateľný s tým posledným z roku 2008 je otázne, ale tak prudký rast ako bol v tom období nepredpokladám aj kvôli zvýšenej disciplíne bankových inštitúcií. Očakával by som však ustálenejší rast cien. Ten je len výsledkom nízkej nezamestnanosti, pričom špekulačné tendencie, ktoré by mohli cenu vystreliť nahor, nemajú také podmienky, ako tomu bolo v období pred krízou.