Ceny ropy padajú už niekoľko mesiacov po sebe a atakujú dlhodobé minimá. A to aj napriek nepokojom na Blízkom východe a protiruským sankciám, ktoré ohrozujú ťažbu ropy v tejto krajine.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že cena ropy sa správa iracionálne. Klesá aj napriek tomu, že nestabilita vo svete prudko narastá a najväčší producenti ropy v arabských krajinách sú vo vojne s Islamským štátom.

Bridlica mieša karty

Na pokles cien ropy však tlačí nový fenomén v podobe bridlicovej ropy. Jej ťažba zažíva revolúciu hlavne v USA a prispieva tak k nadproduktivite tejto čiernej tekutiny. To zvyšuje jej zásoby hlavne v USA a presúva váhu na stranu ponuky. Cena čierneho zlata z toho dôvodu klesá. Poklesu ropy tiež pomáha stále silnejší dolár, za ktorého rastom je ohlásená zmena politiky Fedu a spomaľovanie globálnej ekonomiky.

Vývoj cien ropy Brent

\"\"

Práve spomaľovanie sveta vytvára tlak na producentov ropy, ktorí sa tak musia vysporiadať s poklesom dopytu po tejto surovine. Čína a Brazília ako najväčší konzumenti ropy zápasia so stagnáciou a spotreba všetkých komodít v týchto krajinách klesá. Ďalším dôvodom je to, že Západ dosiahol svoj vrchol v spotrebe ropy a jej spotreba bude hlavne v Európe naďalej klesať. Starý kontinent sa čoraz viac zameriava na obnoviteľné zdroje a postupom času sa bude chcieť čoraz viac zbaviť svoje závislosti na čiernom zlate.

Vojna ropných mocností

Pokles cien ropy hrá do kariet Saudskej Arábii. Tá kvôli vysokej globálnej produkcii ropy a očakávanému slabému dopytu rozpútala cenovú vojnu. Za hlavného rivala Saudov sú považovaní Američania, ktorí ťažbou z bridlíc podrývajú postavenie Rijádu. V tom, kto bude stáť na strane víťazov v tejto ropnej vojne, sa však nezhodujú ani experti.

Saudi chcú opustiť svoju dlhodobú stratégiu držania cien na hranici sto dolárov za barel a zamerajú sa napodiel na trhu. Znížením ceny na hranicu 80 dolárov za barel budú stále vysoko ziskoví, avšak americkí producenti ropy budú mať hlavu v smútku. Ťažba ropy z bridlíc a ropných pieskov sa pri tejto cene stane nerentabilná a nikto predsa nebude ťažiť so stratou. Týmto sa môže časom vyrovnať rovnováha medzi ponukou a dopytom a ceny ropy sa vrátia na vyššie hodnoty. Hranicu sto dolárov však už asi atakovať nebudú.

\"\"

Saudi však narážajú na odpor ostatných členov OPECu. Tým sa takáto nízka cena ropy príliš nepáči. Venezuela už teraz volá po povzbudení cien, zatiaľ čo Irán by na zaplátanie svojho rozpočtu potreboval ceny na hranici 130 dolárov za barel.

Šejkovia však majú spojencov v Spojených arabských emirátoch, ktoré nebudú mať hospodárske problémy, ani keby ceny ropy padli pod 74 dolárov za barel. To isté však nemôže povedať Rusko, ktoré už teraz kruto dopláca na pokles ropy historickým prepadom rubľa, na ktorého záchranu míňa miliardy dolárov zo svojich rezerv.

Experti citovaní agentúrou Reuters však podotýkajú, že spomaliť americký bridlicový boom nebude pre Saudov ľahké. Podieľa sa na ňom príliš veľa spoločností, ktoré riadia veľké množstvo vrtov. Tých je v Severnej Amerike aktuálne viac ako 1600 a oproti minulému roku ide o 17 percentný nárast. Americká produkcia je tak najvyššia za tridsať rokov. Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC sú však pripravení na cenovú vojnu, pretože kalkulujú s tým, že v dlhšom horizonte sú ich náklady na ťažbu ropy nižšie, než v prípade bridlicových ťažiarov. Podobne sa im podarilo destabilizovať ziskovosť produkcie ostatných ropných hráčov v osemdesiatych rokoch. Dobývanie saudskej ropy je totiž omnoho lacnejšie, pretože tamojšie ložiská sú veľké a v malých hĺbkach.

Cena ropy tak môže naďalej klesať a ohroziť rozmach ťažby z bridlíc. Otázkou však zostáva, ako na cenovú vojnu zareagujú producenti ropy v USA.

Analytikov sme sa pýtali, čo je za poklesom cien ropy a ako sa jej cena bude ďalej vyvíjať.


Aké sú hlavné dôvody poklesu ropy? Hovorí sa o zvýšenej ťažbe bridlicovej ropy v USA aj o obchodovaní s ropou zo strany Islamského štátu na čiernom trhu.

 

\"\"Miroslav Blahušiak

Capital Markets

Saudská Arábia, ako najväčší producent čierneho zlata z OPEC, je zaviazaná Clintonovcom a celkovo USA. Preto pomáha znižovať ceny ropy pod 80 dolárov za barel, keď na tejto cene je vzhľadom na najnižšie náklady na ťažbu komodity na svete, stále extrémne v zisku. Znamená to, že zvyšujúci sa rozdiel medzi ponukou a dopytom by sa tak rýchlo zmeniť nemusel, pretože OPEC produkciu znižovať pravdepodobne nebude, nakoľko je ochotný akceptovať aj nižšiu cenu. Saudská Arábia tiež nechce prísť o svoj podiel na trhu.

Paradoxne, ťažba v hlbokých moriach, ale aj pranie pieskov v Kanade, znamená už pri 80 dolároch za barel fakt, že sa takto produkujúci producenti ropy dostávajú na nulu, či do straty. Klesajúca/nižšia cena tak znižuje tlak na nové kapacity.

 

\"\"Radoslav Kasík

Across

Tých dôvodov je niekoľko, ale v sumáre sa dajú zhrnúť jednoduchou nerovnicou: dopyt rastie pomalšie, alebo stagnuje v porovnaní s ponukou. V prvom rade ide hlavne o spomínanú bridlicovú ropu v Severnej Amerike, ktorá spolu so širšou ťažby ropy zkanadských ropných pieskov výrazne zvyšuje jej ponuku a zásoby. Ropy je doslova v USA veľa.

Druhým dôvodom je zvýšenie produkcie niektorých členov OPECu zasiahnutých domácimi politickými krízami a konfliktami. K plnej produkcii sa pomaly vrátila Líbya a produkciu zvyšuje i Irak napriek prebiehajúcemu konfliktu. Rovnako na trh prúdi pomerne stále veľa neoficiálnej ropy, či už od ISISu, ale aj iných skupín.

Ďalším dôvodom je spomaľovanie svetového hospodárstva. Sankcie voči Rusku, spomaľovanie Číny, ale aj iných rozvíjajúcich sa ekonomík viedli k zreteľnému spomaleniu globálnej ekonomiky, teda aj spotreby komodít. Problémom je hlavne Európa, ktorá opäť balansuje na prahu recesie. Čína nateraz rovnako odmieta zásadnejšie stimulovať ekonomiku, ako by si trh želal, čo viedlo k tiež záveru, že tamojšia ganritúra bude zasa tolerovať ešte nižší rast. A Čína zostáva najväčším konzumentom komodít, preto sa zákonite tento konsenzus premieta do cien ropy.

Štvrtý dôvod by som videl v sile dolára, čo súvisí so spomínaným spomaľovaním svetového hospodárstva, ale aj signalizovaným koncom menových stimulov FEDu, či prípadným utesňovaním politiky. Každopádne vzťah dolára a komodít zostáva nemenný, opačne korelovaný. Posilnenie dolára spôsobuje, že aj pri nezmenenej cene komodity, sú jej dovozcovia z iných krajín používajúci lokálne meny nútení platiť viac v domácej mene, čím by mal tlak na dopyt klesať, preto sa cena komodít prispôsobuje. Inak povedané v iných slabších menách sa cena komodity až natoľko nemení.

A za posledný dôvod by som označil dlhodobejší trend poklesu spotreby ropy. Ťažko sa jednoznačne potvrdzuje, no západ svoj vrchol spotreby určite dosiahol. Zvyšovaním efektívnosti áut a prechodom generovania elektrickej energie na iné alternatívne zdroje ako plyn, jadro alebo alternatívne spôsoby (hydro, solar alebo veterná energia) znižuje spotrebu ropy. Tento pokles bol substituovaný dopytom z rýchlo rastúcich rozvíjajúcich sa ekonomík, no cieľom ich politík je tiež znížiť závislosť na fosílnych palivách zvýšením efektívnosti a presunom zdrojov v prospech obnoviteľných alebo iných alternatívnych zdrojov.

 

\"\"Stanislav Pánis

J&T Banka

Na jednej strane stál slabnúci dopyt, špeciálne v Európe a v Číne pre signály spomaľovania sa týchto ekonomík. Na druhej strane bol trh bohato zásobený, špeciálne rekordne rastie produkcia v USA vďaka bridlicovej rope, čo znižovalo potrebu jej dovozov. Navyše zásoby ropy, predovšetkým v USA sú nadpriemerné. Výsledkom bol previs ponuky, ktorý ešte zvyšovala rýchlo sa obnovujúca produkcia v Líbyi, čo malo vplyv najmä na európsky Brent. Mínusom pre ropu sa stal aj posilňujúci sa dolár a znižovanie odhadov jej dopytu viacerými medzinárodnými organizáciami. Navyše OPEC na čele so Saudskou Arábiou zatiaľ nesignalizoval ochotu znižovať produkciu, ale skôr znižuje ceny a súťaží o trhový podiel. Výsledkom bol pokles oboch benchmarkov, WTI aj Brentu o približne 25 percent.

 

\"\"Jiří Tyleček

X-Trade Broker

Za poklesom cien ropy stoja obe strany trhového mechanizmu, ktorý určuje vývoj cien – ponuka aj dopyt. Ťažba v krajinách veľkých výrobcov je veľmi vysoká. USA aj Rusko ťažia najviac ropy od polovice osemdesiatych rokov. Pozadu nestojí ani OPEC na čele so Saudskou Arábiou.

Na druhú stranu je neuspokojivý rast dopytu, ktorý je hlboko pod odhadmi. Globálna ekonomika je pod tlakom a spotreba veľkých ekonomík je nižšia. Ani výhľad nie je príliš ružový, zvlášť v Európe, Japonsku, ale tiež napríklad v Číne.

Treba vnímať tiež vplyv amerického dolára, v ktorom je ropa denominovaná. V posledných mesiacoch sme boli svedkami veľkého posilnenia a oslabila prevažná väčšina komodít.

Obchodovanie zo strany Islamského štátu má zanedbateľný vplyv – jedná sa maximálne o stovky tisíc barelov denne. Svetová spotreba je okolo 90 mil. barelov denne. Bridlicová ropa má výrazný dopad. USA ťažia najviac ropy od roku 1986 hlavne kvôli bridlicovej rope. Vysoká ťažba ropy USA znižuje prenesene jej cenu aj inde vo svete, pretože dopyt po importoch suroviny klesá.

 

 

Očakávate, že cena ropy bude naďalej klesať?

 

Miroslav Blahušiak

Capital Markets

Spomalenie ekonomického rastu v krajinách BRIC, ako aj extrémne znižovanie spotreby v automobilovom priemysle, kde sú výrobcovia tlačení emisnými kvótami, a tiež extrémne nízka cena bridlicového plynu spôsobuje, že je skôr zázrakom, že sa cena ropy po roku 2008 dostala opäť nad 100 dolárov. Preto sa ropa dostáva na ocenenia, ktoré jej náležia. Futures kontrakty spolu s množstvom medvedích signálov indikujú ďalší pokles ceny komodity.

 

Radoslav Kasík

Across

Podľa môjho názoru priestor na pokles ceny už nie je veľký. Maximálne by som ho videl medzi 70 a 80 v prípade americkej WTI ropy. Dôvodom je fakt, že to sú kritické hranice, kedy začínajú byť nové nekonvenčné zdroje získavania ropy rentabilné, či už je to spomínaná ťažba bridlicovej ropy alebo ropných pieskov. Pokles ceny na tieto úrovne by viedol k pozastaveniu nových projektov, ale prípadne aj existujúcich, kde náklady na barel vychádzajú vyššie ako trhová cena ropy. Nikto nebude produkovať so stratou. Trhové sily sa potom postarajú o cenu znížením produkcie a dosiahnutím novej rovnováhy medzi ponukou a dopytom. Rovnako ďalší pokles povedie pravdepodobne k úprave produkcie OPECu. Už dnes viacerí členovia volajú po znížení kvót, ktoré zatiaľ odmieta najväčší producent OPECu Saudská Arábia. No ďalší pokles môže viesť k zmene pohľadu na situáciu zo strany Saudov.

 

Stanislav Pánis

J&T Banka

Ostatný pokles sa zdá ako prepálený, veď len od začiatku októbra klesli ceny o vyše 10 percent. Trh je prepredaný a je tak viac pravdepodobne, že by mal prísť odraz nahor. Zo strategického pohľadu však očakávame, že ceny ropy by v dôsledku prevahy ponuky nad dopytom mali byť v priemere v nasledujúcich rokoch nižšie ako v tomto alebo v minulom roku.

 

Jiří Tyleček

X-Trade Broker

Poklesy boli v posledných mesiacoch skutočne extrémne a podľa môjho názoru sa už značne vyčerpali. Pokračovanie poklesov vidím reálne iba v prípade, že by sa naďalej zhoršovala menová politika.

 

Môže sa cena ropy vrátiť k svojim predošlým maximám alebo túto možnosť neočakávate?

 

Radoslav Kasík

Across

Skôr nie. Fundamenty nie sú príliš priaznivé pre ropu, pokiaľ sa dívam na tie predvídateľné. Ponuka zostane vysoká a spotreba bude naďalej stagnovať a jej prípadný rast dokážu nové kapacity pohodlne pokryť. Nevylučujem nejakú korekciu uplynulých strát, no pochybujem, že sa rope podarí dlhodobo opäť usadiť na 100 USD za barel. Samozrejme máme dnes vo svete prítomných množstvo pomerne veľkých a významných geopolitických rizík, z ktorých viaceré majú potenciál narušiť ponuku ropy vo svete a sú značne predvídateľné, čiže pri cene ropy aktuálne platí nikdy nehovorte nikdy. Situácia na Blízkom Východe je veľmi horúca, pozície ISIS zatiaľ nikto vážnejšie nenarušil a konflikt má značný potenciál rozšíriť sa a zasiahnuť aj regióny podstatne bohatšie na ropu (napr. juh Iraku). Prípadne môže eskalovať aj napätie medzi západom a Ruskom ohľadom ukrajinského konfliktu, čo by sa v krajnom prípade premietlo do zastavenia dodávok ropy alebo plynu. Tieto situácie by mali potenciál vyhnať ropu opäť nad 100 dolárov.

 

Stanislav Pánis

J&T Banka

Vzhľadom k dopytovo- ponukovým fundamentom je to málo pravdepodobné a takmer vylúčené. Svet by sa mohol v nasledujúcich rokoch tešiť z lacných energií.

 

Jiří Tyleček

X-Trade Broker

Očakávam, že pokles by mohol byť dlhodobejšieho charakteru. Základom je ale rastúce expanzia globálnej ekonomiky. V súčasnosti sa však deje pravý opak. Jednou z mála príležitostí k rastu sú umelé zásahy – OPEC by mohol výraznejšie znížiť kvóty (to ale nečakám), alebo by rast cien mohlo spôsobiť geopolitické napätie – aj tu však vidím pravdepodobnosť ako nízku.