Rast čínskej ekonomiky, najľudnatejšej krajiny sveta odďaľoval deflačné tlaky starnúcej \“západnej\“ civilizácie, ktorá dnes čelí demografickej pasci. Tá ohrozuje ďalšiu udržateľnosť rastu hospodárstva najmä v západnej Európe.

Čínska ekonomika pravdepodobne v prvom kvartáli 2015 rástla o 7 percent, čo je v porovnaní so stagnáciou v Európe, či miernemu rastu okolo 2.5 percenta v USA, stále rekordné tempo. Bohatstvo, ktoré sa pri tomto raste generuje, umiestňovali čínski investori najmä do nehnuteľností. Ich ceny, ale už dosiahli hodnoty, ktoré si bežný Číňan dnes nemôže dovoliť. Aj preto dnes ceny nehnuteľností a najmä bytov v Číne začali pomaly klesať. Vo februári ceny nehnuteľností klesli v 66 zo 70 sledovaných regiónov v priemere o 0,4 percenta medzimesačne a 5,7 percenta medziročne. Pokles cien nehnuteľností v Číne je očakávaný aj v najbližších mesiacoch a rokoch.

Aj preto dnes tok finančných prostriedkov presmerovali investori v Číne z investícií do nehnuteľností do nákupov akcií spoločností, ktorých akcie sa obchodujú na Šanghajskej burze, ako vhodnej alternatívy k predraženým bytom. To ,že čo si Číňania zaumienia aj poctivo a s chuťou realizujú, sme mohli vidieť v minulosti na viacerých príkladoch. Do nákupov akcií sa pustili s takou chuťou, že od začiatku roka posilnil Shanghai Composite index o takmer 28 percent.