Cena kávy sa znížila. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej organizácie kávy je jej cena nižšia, ako predošlý mesiac. Postupne sa tak cena kávy znižuje po zdražení na začiatku tohto roka. Analytici sa zhodujú, že za to môže počasie. Slovákov sa táto zmena ale nedotkne.

Cena kávy záleží od počasia

Podľa Miroslava Blahušiaka, analytika Capital Markets, je trh s kávou cyklický a cenu kávy ovplyvňuje počasie spoločne s investíciami. “Vďaka počasiu a investíciam na trhu môže vzniknúť prebytok tejto poľnohospodárskej komodity. Vtedy cena klesne,” povedal pre HN.

Ak po sebe bude nasledovať niekoľko rokov, kedy bude cena kávy nízka, farmári sa prestanú káve venovať. Spoločne so zlým počasím dôjde k nedostatku na trhu, čo vyvolá rast cien a znova sa o produkt zvýši záujem. S počasím ako dôvodom výkyvu cien kávy súhlasí aj Jiří Cihlář, analytik Next Finance. “Cena kávy Arabica aj Robusta v roku 2013 klesala, no na začiatku tohto roku prudko stúpla.

Burzovú cenu kávy totiž výrazne ovplyvňuje práve počasie, od ktorého záleží úroda tejto plodiny,” povedal pre HN. Podľa Mareka Hudáčka, majiteľa spoločnosti Barzzuz, cena kávy až tak rapídne neklesá. „Oproti priemerným cenám na burze sú naše nákupy o dosť drahšie. Taktiež záleží, odkiaľ kávové zrná pochádzajú,” vysvetlil pre HN.

\"\"

Navyše pri pražení vzniká 20 percentná váhová strata. Človek musí myslieť aj na náklady na distribúciu a veľkou položkou sú aj dane,” povedal o nákladoch, s ktorými sa musia potýkať firmy, ktoré sa chcú venovať praženiu kávy. Mierne zlacnenie kávových zŕn sa teda vo finálnej cene kávy neprejaví.

Svetové jednotky

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie kávy ostáva svetovou jednotkou v exporte kávy stále Brazília. Tá produkuje až 30 percent kávy na celom svete. Po nej nasleduje Vietnam a Indonézia.

Čo sa týka importu, vo svete najviac kávy dováža USA s dodávkou presahujúcou dva milióny šesťdesiatkilových balení mesačne. Priemerný američan podľa najnovších zistení vypije denne až tri kávy. V Európe najviac kávy dovážajú Nemci, za nimi Taliani a v tesnom závese Belgičania.

Káva na Slovensku

Na Slovensku sa za posledný štvrťrok minulého roka vývoz zvyšoval, čo dokazuje, že Slováci pijú kávy stále viac. Stále však nestačíme na našich českých susedov. “Rozdiel v importe kávy Slovenska a Česka je podľa mňa spôsobený väčšou robustnosťou českého trhu,” povedal Cihlář.

Napriek tomu, že nemáme veľký trh, dovážame však kávy stále viac. To by potenciálne mohli využiť nové spoločnosti. Podľa Blahušiaka je však európsky trh s kávou už nasýtený, a rovnako aj ten slovenský. “Podľa nášho názoru je jeden silný, domáci hráč spoločne s nadnárodnými gigantmi asi maximum, čo náš malý trh unesie,” povedal. Euromonitor, spoločnosť zaoberajúca sa výskumom trhu, uvádza, že za minulý rok slovenskému trhu s kávou vládli Nestlé a Baliarne obchodu, Poprad.

\"\"

Nestlé má úspech najmä vďaka známej značke Nescafé, ktorá vedie v kategórií instantné kávy. Nevylučuje to však úspech nových pražiarní a kaviarní. Hudáček, majiteľ pražiarne a sieti coffee shopov vidí nový priestor hlavne na lokálnom trhu s kávou. “Zákazníkov však treba neustále vychovávať a presviedčať, že sú dobré aj iné kávy, ako tie talianske,” povedal. Podľa neho majú však naši obyvatelia kávu radi. “Slováci vypijú kávy dosť. Hlavne však doma a sú veľmi citliví na cenu,” povedal pre HN.