Výrazný prepad na akciových trhoch, úroky centrálnych bánk blížiace sa k nule či klesajúce ceny nehnuteľností prišli ruka v ruke s finančnou krízou a prinútili ľudí pozerať sa inak na to, kam vložia svoje peniaze. Ako si však zachovať chladnú hlavu, keď sa na výpise z podielových fondov či investičnej životnej poistky zasvieti dvojciferný prepad a výnosy z vkladov v bankách sú hlboko pod úrovňou, na akú sme boli zvyknutí v posledných mesiacoch pred prechodom na euro?Ľudia, čo sa živia investovaním peňazí iných, radia: netreba panikáriť. \“Nervozita, obavy a neistota okolo ďalšieho vývoja sa preniesli aj do myslenia investorov. Často bez rozmyslu pristupujú k výberom peňazí,\“ hovorí Peter Žilinek, riaditeľ Tatra Asset Managementu.

Napriek neistým časom by ľudia podľa neho nemali podliehať dočasným výkyvom. \“Vhodnou stratégiou, ako nakloniť výkyvy na trhoch vo svoj prospech, je napríklad investovanie menších súm v pravidelných intervaloch. Ak cena podielu klesá, za rovnakú sumu sa dá nakúpiť viac podielov. Keď potom cena vzrastie, človek zarobí,\“ dodáva Žilinek.

Akcie a burzové indexy sú v súčasnosti na takmer na minime, takmer všetky poklesli o viac ako 50 percent. \“Ešte pred koncom leta by sme sa preto mohli dočkať ich nárastu o 35 až 50 percent,\“ myslí si Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.

Riadiť sa poučkou kupovať, keď sú ceny nízke a predávať, keď sú ceny vysoké, odporúčajú viacerí investiční poradcovia. Človek si však podľa nich musí zvážiť, aké riziko sú ochotní podstúpiť á na ako dlho chcú peniaze zaviazať teda niekam vložiť, aby mu zarábali.

Do jedného roka odporúča Gešperík vložiť peniaze do peňažných fondov, ktorých výnos je síce nižší, ale výkyvy minimálne. Pre konzervatívnejších investorov sú určené aj dlhopisové fondy. Odvážnejší môžu zainvestovať do akciových fondov, no táto investícia je skôr na dlhšie obdobie – tri až päť rokov.

Ľudia s menšou hotovosťou, ktorí sú opatrní a nechcú si peniaze viazať na dlhšie obdobie, môžu vyskúšať sporiace účty alebo termínované vklady v bankách. Za tie navyše v plnej výške ručí štát.

Zásady investovania v čase krízy
– buďte ostražitý
– nepodliehajte emóciám a aktuálnym trendom– nevyberajte bez rozmyslu peniaze pri dočasnom poklese výnosov – zvážte si každé nasmerovanie peňazí zvážte si riziko, ktoré ste ochotný podstúpiť– stanovte si obdobie, na ktoré ste peniaze ochotný investovať vypočujte si názor viacerých odborníkov, ale urobte si vlastný úsudok– investujte menšiu sumu v pravidelných intervaloch.