Dobrá správa pre motoristov. Cena benzínu by mala ďalej klesať. Môže za to prebytok lacnej ropy na svetovom trhu. Cena severomorskej ropy Brent je totiž v súčasnosti na historických minimách. Iba od júna doteraz sa znížila o 30 percent. A keďže cena pohonných látok na Slovensku je ovplyvnená cenou ropy na svetových trhoch, na čerpacích staniciach by sme mohli za benzín platiť menej. „Súčasný trend je jasný. Ceny benzínu majú klesajúcu tendenciu,“ potvrdil šéf portálu natankuj. skTomáš Novotný. Všetko však podľa neho závisí od situácie na svetových trhoch.

\"\"

Ťažiť sa menej nebude

Pod klesajúcu cenu benzínu sa podľa analytika Miroslava Blahušiaka zo spoločnosti Capital Markets podpisuje aj spomaľovanie európskej a globálnej ekonomiky. „To znamená, že sa nevytvára predpoklad na to, aby sa zvýšil dopyt po rope,“ uviedol. Navyše Američania ťažia ropu z bridlíc a ich zásoby vzrástli už šiestykrát za sebou. Najväčší producenti ropy z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu – Saudská Arábia a Kuvajt – však naznačili, že svoju produkciu napriek klesajúcej cene neznížia. „Saudská Arábia dokáže byť stále pri predaji ropy za 80 dolárov za barel zisková, pretože má lacnejší spôsob ťaženia ako možno iné krajiny,“ uviedol Blahušiak.

Klesajúca cena ropy je podľa Blahušiaka kameňom úrazu najmä pre ruskú ekonomiku, keďže krajina sa výrazne orientuje na prírodné zdroje. Prepad ceny čierneho zlata na svetových trhoch ovplyvňuje ekonomiku krajiny, menu a štátny rozpočet. „V prípade Ruska predražujú tamojšiu ropu aj uvalené sankcie západných krajín,“ zhodnotil.

Slabé euro

Nepriaznivo však môže podľa Novotného slovenských motoristov ovplyvniť oslabovanie eura oproti americkému doláru. Takže aj keď je ropa vo svete lacnejšia, na cene benzínu sa to u nás prejaví málo. Okrem kurzu dolára k euru hovorca Slovnaftu Anton Molnár upozorňuje, že maloobchodné ceny pohonných látok sa odvíjajú nielen od ropy, ale aj od ropných produktov na medzinárodných trhoch, výšky spotrebnej dane s DPH a vývoja cien biozložiek, ktoré sa primiešavajú do palív podľa legislatívy. „Zvykli sme si štandardne na to, že keď príde zlacňovanie na svetových trhoch, tak cena benzínu neklesne až tak, ako by sme predpokladali. Naopak, pri náraste sa cena premietne okamžite,“ konštatoval Blahušiak. Dôvodom je podľa neho plánovanie nákupu a odberných cien pohonných látok na isté obdobie dopredu, čo spôsobí, že sa cena na pultoch čerpačiek premietne s časovým oneskorením.

Novotný však upozorňuje, že cena nafty by na rozdiel od ceny benzínu mohla v blízkej budúcnosti stúpať. Nafta sa totiž používa aj na vykurovanie a prichádzajúcou zimnou sezónou sa po nej zvyšuje dopyt.

\"\"