Slovenská spoločnosť Pixel Federation, ktorá patrí medzi svetovú elitu vo vývoji hier pre Facebook, mení svoju biznis stratégiu. Už sa nebude orientovať len na jednotku medzi sociálnymi sieťami, preniknúť chce i do mobilných zariadení. \“Je to pre nás zásadný krok. Vidíme tu veľký priestor na rast,\“ povedal pre HN väčšinový vlastník Pixel Federation Peter Lukeš. Inými slovami – Pixel Federation začne vyvíjať aplikácie pre mobilné telefóny a tablety. 

Dobrý ťah 
Ako ďalej doplnil Lukeš, ktorý je vplyvným podnikateľom nielen v IT, ale i developerstve, firma bude i priberať zamestnancov. \“Zatiaľ vám presne nepoviem, koľko ľudí prijmeme, no bavíme sa rádovo o desiatkach miest.\“ Len na spresnenie – firma ešte takto zhruba pred rokom zamestnávala okolo 30 ľudí, dnes približne stovku. 
Otáznik visí tiež nad tým, koľko firma do ich najnovších plánov preinvestuje, peniaze však potečú najmä do ľudí a technológií. Podľa šéfredaktora PC Revue Ondreja Macka ide o dobrý ťah, ktorý by mohol vyjsť. \“Rozhodne o tom nájdenie dobrého miestneho partnera, marketing a získanie inzercie.\“

Hry vyvíjané pre mobilné zariadenia sú trhákom. Ako totiž prednedávnom pre HN poukázal Ivor Lehoťan z Capital Markets, počet majiteľov smartfónov stále prudko rastie a stúpa aj počet tých, ktorí hrajú rôzne hry práve cez ne. Pozornosť na ne upriamil i v minulosti dvorný vývojár hier pre Facebook – spoločnosť Zynga. Tá totiž doplatila na rýchly presun zákazníkov od klasických hier k hrám v mobiloch. 

Slováci chcú hry pre mobilné zariadenia a tablety nasadiť v budúcom roku. Ako Lukeš priznáva, aj z dôvodu týchto plánov aktuálne rokuje s viacerými slovenskými firmami o tom, že by ich kúpil. \“Tieto spoločnosti majú skúsenosti s mobilnými zariadeniami.\“ 

Nielen desať percent 
Pixel Federation chce všetky hry, medzi nimi aj ich vlajkovú Train Station, premietnuť na mobilné zariadenia. \“Okrem toho sa na mobily adaptujú aj naše novinky, ktoré ešte nie sú na trhu,\“ tvrdí Lukeš s tým, že rast by mal byť významný. O konkrétnom čísle hovoriť nechcel: \“No nepočítame len s desiatimi percentami,\“ hovorí. 
Pixel Federation sa nechce rozširovať len týmto smerom, plánuje aj expanziu na nové trhy. \“Cielime na Rusko, Ďaleký východ (Japonsko a Kórea) i Blízky východ, ako aj Južnú Ameriku,\“ doplnil Lukeš. Aj tento krok Macko hodnotí pozitívne: \“Napríklad Japonci a Kórejčania sú známi tým, že sú veľmi hraví.\“

Zbohatol na IT. Dnes mu zarába i developerstvo 
Vplyvný slovenský podnikateľ, ktorý svoje prvé milióny zarobil vďaka IT. Reč je o Petrovi Lukešovi, ktorý dnes podľa výpisu z Obchodného registra SR figuruje vo viac ako 30 firmách. Okrem IT, kde napríklad ovláda firmy Pixel Federation či Ditec, pôsobí aj v developerstve. Venuje sa nízkoenergetickým a zeleným riešeniam budov (spoločnosť e-Dome). Skupina Immocap Group, v ktorej má podiel, je investorom bratislavského nákupného centra Central.