Módny biznis v Taliansku sa otriasa. Po problémoch dua Dolce & Gabbana je na scéne ďalší problém. Najnovšie sa s kontrolami talianskych úradov spájajú dvaja hlavní manažéri módnej značky Prada. Riaditeľku kolosu Miucciu Pradu a jej manžela Patrizia Bertelliho obvinili talianske súdy z toho, že ich daňové priznanie malo nezrovnalosti. Problémom je ich vlastníctvo zahraničných podnikov. Súdy tak preverujú ich príjmy zo spoločností, ktoré majú mimo Talianska. Hoci samotná Prada tvrdí, že prípad sa samotnej firmy ani dcérskych spoločností netýka, kauza sa pod ne môže podpísať. „Podozriví z daňových únikov sú vrcholoví riaditelia, a to vždy vrhá zlé svetlo na spoločnosť, pre ktorú pracujú,“ tvrdí Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets.

\"\"

Po návrate z daňového raja

Informácie o vyšetrovaní vyšli najavo po tom, čo Taliani upravili podmienky, za ktorých firmy dobrovoľne poskytujú dodatočné informácie. Aj tento prístup vlády má tamojšie spoločnosti presvedčiť, aby sa vrátili z daňových rajov späť. Prada pritom svoju holdingovú spoločnosť preniesla do Talianska ešte minulý rok v decembri. Pred tým totiž celých desať rokov sídlila v Luxembursku, ktoré je považované za daňový raj.

Po presune späť do rodnej krajiny sa tak Prada dohodla s miestnymi daňovými úradmi, že im vyplatí dodatočné dane vo výške 400 miliónov eur. Aj napriek tomu, že šéf talianskej daňovej agentúry Salvatore Lampone už skôr povedal, že Prada si vyplatila svoje podlžnosti, kontroly prebiehajú aj naďalej. „Tento postup vychádza z dobrovoľného zverejnenia Miuccia Prady a Patrizia Bertelliho, ktoré napokon vyústilo v decembri 2013 do dohody medzi nimi a finančným úradom,“ odkázala Prada vo vyhlásení. Údajné daňové úniky sa tak majú vzťahovať na posledných desať rokov v Luxembursku.

 

Kabelky padajú

Okrem manažérov nemá za sebou dobrý rok ani samotný podnik. Luxusná značka preslávená najmä vďaka kabelkám mala slabý rok nielen v Európe, ale aj v Ázii. Len počas prvého polroka tak klesli ich tržby o 21 percent. „Na trhu s luxusným tovarom dochádza k poklesu spotreby, hlavne z dôvodu ochabujúcemu čínskemu trhu,“ vysvetľuje Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus. Na tento vývoj reagovali negatívne aj akcie spoločnosti. Od začiatku roka sa prepadli až o 30 percent. „Spomedzi svojich konkurentov sa jej akcie vyvíjajú najhoršie. Až 65 percent z jej ziskov pochádza z predaja kožených výrobkov a v tomto segmente dopyt klesá najväčšmi,“ uzatvára Lóci.

 

Módny biznis v Taliansku pod lupou

Manažéri z Prady pritom nie sú jediní z brandže, ktorí čelia obvineniam z daňovým únikov. V Taliansku môžeme nájsť takýchto príkladov viacero. Verejnosť stále nezabudla na Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu, spoluzakladateľov módnej značky D&G, ktorí minulý rok dostali pre podvody na daniach 20 mesiacov za mrežami. Rozsudok tento rok v apríli potvrdil aj odvolací súd, ktorý sa nad módnymi ikonami zľutoval a „znížil“ im trest o dva mesiace na rok a pol. Podľa talianskych súdov totiž zatajili pred daňovou správou až jednu miliardu eur. A to tak, že v roku 2004 predali svoju značku firme v Luxembursku, ktorú však sami vlastnili. Okrem pobytu vo väzení dostali aj mastnú pokutu vo výške 10 miliónov eur. Väčšie kontroly robia talianske úrady vo firmách už od roku 2008, odkedy ich prinútila finančná kríza prísnejšie postihovať firmy, ktoré sa plateniu daní vyhýbajú. Podobným scenárom si tak prešli v roku 2012 aj textilná dynastia Marzotto či talianska firma známa vďaka svojim šperkom a hodinkám Bvlgari. Tej dokonca zabavila polícia majetok v hodnote 46 miliónov eur. „Ide o chamtivosť. O nevedomosti nemožno ani uvažovať. Tieto luxusné spoločnosti a ich zakladatelia majú dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie si daňových poradcov či účtovníkov,“ hovorí Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets.