Nechal školu, keď mal trinásť rokov, a dnes mieri do čela potravinového reťazca. A to má pritom stále iba osemnásť. Harris Aslam najnovšie rozbehol svoju kampaň na post generálneho riaditeľa britského reťazca Nisa Retail.

Jeho snaha má pritom šancu na úspech, keďže sieť funguje ako nezávislé združenie obchodov a svojho šéfa si volia samotní členovia. „Mojou víziou, kde by mal byť podnik o päť rokov, je obrat dve miliardy libier,“ uvádza mladík, ktorý má na svoj vek bohatý životopis.

\"\"

Dlhoročné skúsenosti

Harris nezanechal školu kvôli zlým výsledkom, ale preto, aby sa mohol venovať rodinnému biznisu s predajom potravín. Bol aj členom mládežníckeho predstavenstva obchodnej siete Block & Quayle, ktorá v Británii predáva dekorácie do bytov a potreby pre kreatívcov.


Čítajte aj: Sú mladí. A riaditelia


V šestnástich sa však dostal do Nisa Retail. A úspech na seba nenechal dlho čakať. Takmer ihneď ho po dobrom lobingu členovia zvolili do predstavenstva. „Už aj pred dvoma rokmi, keď som sa uchádzal o funkciu, som počul mnoho kritiky. Pri voľbe som stál proti ďalším trom kandidátom, ktorí mali oveľa viac skúseností ako ja. Členovia si však zvolili mňa,“ hovorí Harris Aslam.

Harris, ktorý momentálne študuje právo, prevádzkuje so svojím bratrancom Razom Rehmanom tri predajne. A to vcelku úspešne. V posledných rokoch sa im podarilo ich obrat viac ako zdvojnásobiť z 1,2 na 3 milióny libier.

 

Výzva pre riaditeľa

Ako generálneho riaditeľa Nisy by však pred ním stála zásadnejšia úloha. V júli sieť po 27 rokoch spolupráce opustil jej najväčší zákazník – franšízová sieť predajní Costcutter. A spolu s ňou aj pol miliardy libier z predaja. Nisa Retail sa tento výpadok snaží pokryť podpisom zmluvy s trafikami značky McColl\’s či lákaním členov Costcutter do svojich radov. ?>

To však nie je všetko. Drobní obchodníci združení v spoločnosti čelia tlaku veľkých reťazcov, ktoré sa z hypermarketov presúvajú do malých formátov typu Sainsbury’s Local a Tesco Express. „Ak sa Harrisovi podarí uspieť, bude mať dôležitú úlohu, keďže Nisa Stores majú značné zastúpenie na britskom trhu. Čas ukáže, či spoločnosť pod jeho prípadným vedením bude napredovať,“ myslí si analytik spoločnosti Capital Markets Lukáš Lóci.

Doterajší šéf Neil Turton pred mesiacom oznámil, že po 23 rokoch v spoločnosti končí. A pod jeho vedením sa spoločnosti darilo dobre. „Skupina prevádzkuje okolo 2500 obchodov. Za rok 2013 mala tržby 1,43 miliardy libier a prevádzkový zisk 5,43 milióna libier,“ hovorí o postavení reťazca analytik spoločnosti CyrrusTomáš Menčík.

Samotná spoločnosť ostáva k mladej krvi skeptická. „Ktokoľvek môže kandidovať. Zvíťazí však niekto, kto je dostatočne skúsený a má silný background v riadiacich pozíciách,“ napísala Nisa Retail v oficiálnom stanovisku.

Aslam však napriek tomu dúfa v dostatočnú podporu u majiteľov obchodov združených v sieti, ktorí si môžu kupovať jej akcie a hlasovať za nového šéfa.