Svet očakával deviatku, namiesto toho však prišla rovno desiatka. Reč je o novom operačnom systéme Windows, ktorý tento týždeň predstavil v San Franciscu IT gigant Microsoft. Ten podľa dostupných údajov upustil od menej obľúbenej platformy Windows 8 a vrátil sa ku koreňom.

Konkrétne k Windowsu 7.„Priznať, že Windows 8 nebol populárny, nie je hanba. Napríklad tlačidlo Štart bolo pre väčšinu používateľov dôležité, takže bolo lepšie sa k nemu vrátiť,“ komentuje návrat k tradíciám Windows 7 český počítačový publicista Jan Matura.

„Desiatka“ by sa mala dostať do predaja koncom budúceho roka. HN vám prinášajú päť kľúčových vecí, ktorými bude nový operačný systém výnimočný oproti svojmu predchodcoviWindows 8.

Späť k tradícii

Používateľským prostredím sa nový operačný systém vráti k doteraz najúspešnejšiemu, kWindowsu 7. Microsoft tým vypočul sťažnosti svojich zákazníkov, pre ktorých bol Windows 8 krokom späť.

Najmä z hľadiska stolových počítačov. „Pri tabletoch a telefónoch bola jeho využiteľnosť ako-tak prínosná, ale pri stolových PC si na nový systém ľudia nezvykli. Snažili sa dostať do systému cez plochu. Najmä veľké firmy stále preferujú Windows 7,“ uviedol pre HN Miroslav Blahušiak zo spoločnosti Capital Markets.

\"\"ť

Pozrite sa, ako bude vyzerať novinka od Microsoftu

 

» 

Galéria k článku (6)

  • \"\"
  • \"\"
  • \"\"
  • \"\"
  • \"\"
  • \"\"

 

Zmenu pritom nepriniesol ani upgrade 8.1, ktorý mal vychytať všetky nedostatky. „Odporcov osmičky je stále viac ako jej prívržencov,“ tvrdí Blahušiak.

Návrat Štartu

Jedným z hlavných dôvodov nespokojnosti s Windowsom 8 bola absencia tlačidla Štart v ľavom dolnom rohu. Novinka od Microsoftu túto chybu napravuje, a dokonca vylepšuje.


Čítajte viac:

Microsoft hlási nový tromf

„Desina“ využije aj prvky Windowsu 8


Ponuku štart nájdete na svojom pôvodnom mieste. Okrem štandardnej ponuky však bude zobrazovať aj niekoľko doplnkov. Pribudli ikony, ktoré je možné zväčšiť alebo zmenšiť a prispôsobiť ich funkcie podľa potrieb používateľa. Ponuka Štart sa bude navyše môcť natiahnuť na celú obrazovku. Microsoft tak vychádza v ústrety majiteľom dotykových zariadení.

Chameleón

Nový systém sa dokáže prispôsobiť. Vývojári sa riadili heslom „Jedna rodina produktov, jedna platforma, jeden obchod“. V praxi dokáže sám rozoznať, v akom zariadení je nainštalovaný. Svoje parametre a funkcie následne prispôsobí danému zariadeniu. Dokáže pracovať na obrazovkách od štyroch do osemdesiatich palcov.

Windows 10 tak bude fungovať nielen na stolových počítačoch, ale aj na tabletoch, smartfónoch či televízoroch, a prispôsobí sa tiež prostrediu hernej konzoly Xbox. Windows 10 sa dokáže prispôsobiť aj zariadeniam, ktoré sa ovládajú dotykom. „Jeden systém pre všetky platformy je zaujímavá myšlienka. No zatiaľ to nie je hotové a konkurencia nespí. O rok teda môže byť neskoro,“ dodal Jan Matura.

Náhľad do viacerých aplikácií

Nová funkcia Task view je určená pre používateľov, ktorí pracujú s viacerými aplikáciami naraz. Spomínané tlačidlo umožní používateľovi komplexný pohľad na všetky používané aplikácie a súbory. Pomocou tlačidla bude možné rýchle prepínanie medzi jednotlivými aplikáciami.

Task view je vlastne virtuálna obrazovka, ktorá sa využíva už dlhší čas v iných platformách a operačných systémoch, napríklad Mac OS X.

Rýchle vyhľadávanie aj na webe

Výraznou zmenou prejde aj vyhľadávanie v rámci ponuky Štart. Tá vo všetkých predchádzajúcich operačných systémoch vyhľadávala dáta a informácie len v prostredí počítača, teda iba na pevných diskoch. Príchodom Windowsu 10 sa to zmení.

„Search panel“ v ponuke Štart nebude vyhľadávať len v rámci daného zariadenia a jeho pevných diskov, ale aj na internete. Používateľ tak môže nájsť informácie na webe i bez zapnutia internetového prehliadača.