BRATISLAVA. Na plynovod, ktorým sa dopravuje zemný plyn z Ruska na Slovensko a tiež ďalej do západnej Európy, získa vplyv skupina Macquarie, najväčšia austrálska investičná banka.

Investičný fond, ktorý Macquarie spravuje, je podľa informácií denníka SME pred podpisom zmluvy o vstupe do vlastníckej štruktúry firmy EP Infrastructure. Pod túto firmu patrí aj Eustream, pološtátny prevádzkovať slovenského plynovodu, a tiež ďalšie energetické podniky na Slovensku a v Česku.

Nekomentujú

EP Infrastructure patrí do Energetického a priemyselného holdingu (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínského a slovenského finančníka Patrika Tkáča.

Macquarie by podľa informácií denníka SME mal získať v EP Infrastructure tretinu akcií. Zvyšné dve tretiny by naďalej kontrolovali Křetínský spolu s Tkáčom.

Koncern EPH informácie denníka SME nekomentoval. „Vo všeobecnosti platí, že stále zvažujeme predaj menšinového podielu vo svojich infraštruktúrnych aktívach, ktoré sú sústredené v spoločnosti EP Infrastructure,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj. 

V tejto chvíli EPH podľa neho preferuje priamy predaj menšinového podielu investorovi z okruhu medzinárodných investičných fondov. Túto podmienku spĺňa Macquarie, ktorý chce podiel v EP Infrastructure kúpiť cez svoj investičný fond. 

 

Strategický plynovod

 

Ak sa obchod uzavrie, Austrálčania získajú nepriamy vplyv na spoločnosť Eustream, pološtátneho prepravcu plynu a prevádzkovateľa plynovodu, ktorým sa prepravuje zemný plyn z Ruska. V Eustreame má 51-percentný podiel Slovenská republika, Křetínský s Tkáčom vlastnia zvyšných 49 percent akcií a zároveň podnik manažérsky ovládajú.

Pre Slovensko je Eustream strategický podnik. Cez jeho rúry totiž prechádza plyn z Ukrajiny do západnej Európy, čo znamená tržby za niekoľko sto miliónov eur. Iba za rok 2015 podľa analytického webu Finstat.sk dosiahol zisk Eustreamu 410 miliónov eur pri tržbách 775 miliónov eur.

„Samozrejme, je určite lepšie, ak sa vlastníkom strategických podnikov na Slovensku cez EP Infrastructure stane štandardný investičný fond zo štandardnej krajiny ako investori z neštandardných krajín,“ komentuje Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.