Jedna z najvýznamnejších elektrotechnických spoločností Texas Instruments vyrástla na ropných ložiskách. Hoci je dnes nepravdepodobné, že sa svetová dvojka v dodávkach čipov do mobilných telefónov vráti k svojmu ropnému biznisu, práve k nemu siahajú jej korene. Texas Instruments totiž v prvých rokoch poskytovala moderné geofyzikálne metódy pri hľadaní nových nálezísk ropy. Za všetkým stála významná ekonomická komodita, ktorej nálezisko v Texase znamenalo doslova zlatú horúčku nových firiem. „Texas je ropou zaplavený. Navyše zakladatelia spoločnosti vynašli ťažobnú techniku, reflexnú seizmológiu, ktorá dávala nové nádeje na tvorbu zisku z ťaženia tejto všemocnej komodity,“ hodnotí prvotný biznis Tomáš Menčík, analytik spoločnosti Cyrrus.

\"\"

Texas Instruments prerazil vďaka objavu kalkulačky. Jej využitiu pomohol objav integrovaného obvodu. Za jeho otca sa považuje Jack St. Clair Kilby.

Ropná oáza v Dallase

Paradoxne príbeh o úspechu firmy sa začal na pozadí veľkej hospodárskej krízy. Hoci ťažký priemysel dostával ťažkú ranu, do oka investorov sa dostala nová príležitosť – novoobjavené ložiská ropy v Texase a Oklahome. Až doposiaľ južanská oblasť známa vďaka pestovateľom bavlny sa v roku 1930 razom stala ropnou oázou, ktorá vynášala oveľa lepšie ako výroba textilu. Geofyzik John Clarence Karcher v tej dobe vyvinul seizmickú refrakčnú metódu, ktorá analyzovala zvukové signály. Na základe nich vyhodnocoval, kde by sa pod povrchom mohla nachádzať ropa. Karcher a jeho inovatívny spôsob ťažby ropy upútali spoločnosť Amerada Petrolum Company. Práve tá v tom čase hľadala konkurenčnú výhodu v náročnom podniku. Ak mal prieskum ropy nové možnosti, Amerada chcela byť v prednej línii.

Objavené zásoby ropy

Generálny riaditeľ firmy Amerada – Everette Lee DeGolyer veril, že Karchersov vynález seizmografického systému sa stane neoceniteľným pomocníkom v mapovaní zemskej podzemnej infraštruktúry. Ponúkol mu post viceprezidenta v novej spoločnosti. Karcher si do nového podniku zavolal profesora Kolumbijskej univerzity Eugena McDermotta a spolu založili v roku 1930 Geophysical Service, ktorý sa neskôr premenoval na Texas Instruments.

Ich najväčším zákazníkom bola práve veľká naftárska firma Amerada. Dallaský historik Darwin Payne hovorí o tom, že zakladatelia Texas Instruments boli odlišní od prvých občianskych vodcov a podnikateľov v Dallase. „Ich obchod bol po celom svete nebol koncentrovaný len v Dallase, čo sa týkalo podnikov. Ich talent nepozná geografické hranice,“ povedal historik. Karcher totiž vytvoril podmienky, pomocou ktorých bola objavená väčšina svetových zásob ropy.

Výhodnejšia elektronika

Biznis s ropou išiel firme dobre až do druhej svetovej vojny. Vtedy sa musela prispôsobiť dobe, a tak začala vyrábať zariadenia, ktoré menili vysokofrekvenčné napätia v ponorkách na nízkofrekvenčné. Vojna priniesla firme mnohé zákazky na poli elektroniky od vlády Spojených štátov. Ropa tak zostala čoraz viac v zabudnutí. „Okrem elektroniky sa v tom čase viac zameriavali na defenzívny sektor, ktorý rástol oveľa rýchlejšie aj kvôli príprave na vietnamskú vojnu, ako na lokalizáciu ropy. Pravdepodobne sa tak aj vďaka vyšším zákazkám rozhodli nakoniec skončiť s ropou,“ hovorí Peter Bukov, analytik spoločnosti Capital Markets. Výroba polovodičov a elektroniky im vyšla, čo sa týka nákladov, totiž výnosnejšie. V roku 1951, keď sa spoločnosť premenovala na Texas Instruments, tak zanechala jednu významnú kapitolu za sebou.