Prišli na Cyprus za teplom a nízkymi daňami. Teraz ich však čaká zdanenie, o akom sa im ani nesnívalo. Traja cyperskí miliardári tiež pocítia záchranu ostrova na svojich účtoch. Najbohatší z nich, John Fredriksen, však nie je rodený Cyperčan, za rozprávkovo nízkym zdanením sa sem presťahoval až z Nórska. 

Za teplom a daňami 
John Fredriksen je podľa rebríčka Forbesu 89. najbohatší človek na svete. Patrí mu spoločnosť Seadrill, ktorá je jedným z najväčších prepravcov ropy na svete. Fredriksen sa síce narodil v Nórsku, dlho v ňom však nepobudol. V šestnástich rokoch odišiel do Bejrútu, aby obchodoval s ropou. Neskôr zásoboval vojakov vo Vietname a vo vojne Iránu a Iraku podporoval ropou iránsku stranu. Na Cyprus sa odsťahoval, aby si užil dôchodok a zarobené peniaze.

Aj jeho sa však dotkne kríza a avizované zdanenie vkladov. \“Miliardárov a milionárov sa plánované zdaňovanie vkladov môže dotknúť veľmi citeľne. Otázkou však je, či už nemajú peniaze dávno v zahraničí,\“ upozorňuje analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu. Hovorca Johna Fredriksena totiž uviedol, že čo sa týka jeho firiem, bude jednorazovému zdaneniu vystavený asi iba jeden milión dolárov. Fredriksen však môže prísť až o 20 percent zo svojich vlastných peňazí na účte, a to zrejme pocíti oveľa viac. Z chladného Nórska ho na Cyprus prilákali nižšie dane. Paradoxne, to, čo doteraz na daniach ušetril, bude musieť odovzdať do štátnej kasy. \“Cyprus, podobne ako Slovensko, donedávna nezdaňoval príjem z dividend. To lákalo rentierov,\“ vysvetľuje analytik František Bizovský z Capital Markets s tým, že oproti iným, exotickým daňovým rajom má Cyprus výhodu blízkosti k Európe a väčšej bezpečnosti. 

Tí ďalší 
V trojke cyperských miliardárov figuruje aj majiteľ nízkonákladových aeroliniek EasyJet, Stelios-Haji Joannou. Grék, ktorý žije v Anglicku, no občianstvo má cyperské, sa v rebríčku Forbesu ocitol prvý raz. Jeho majetok má hodnotu vyše miliardy dolárov, pretože EasyJetu sa minulý rok mimoriadne darilo. Len za minulý rok jeho akcie podrástli o 50 percent. Jeho podnikateľské úspechy dokonca ocenil aj kráľovský dvor a v roku 2006 dostal rytiersky titul. Daň za úspech sa však dotkne i jeho osobných úspor. Vláda totiž zdaní všetky vklady nad 100 000 eur. EasyJet má sídlo v Anglicku, takže sa ho zdanenie týkať nebude. 

Analytici teda predpokladajú, že podnikatelia, ktorí majú cyperské občianstvo, no podnikajú inde, stratia najviac. \“Relatívne viac sa toto zdaňovanie dotkne strednej triedy. A určite sa to dotkne aj firiem, ak sa zvýši daňová sadzba,\“ vysvetľuje analytik Menčík. 

Druhým najbohatším Cyperčanom je majiteľ Cyperskej blízkovýchodnej univerzity, Turek Suat Gunsel. Väčšina jeho majetku je spojená s pôdou, ktorej na Cypre vlastní celé hektáre, no podľa Forbesu sa v poslednom čase veľmi darí aj jeho univerzite.