Nižší rating Slovenska zrejme spôsobí predraženie štátneho dlhu aj pôžičiek pre obyvateľov. Rating krajiny totiž označuje, aké veľké je riziko, že krajina nebude schopná v budúcnosti splatiť svoje dlhy. Pokiaľ je toto riziko väčšie, tak sú investori ochotní nakúpiť štátne dlhopisy za vyššie úroky. „Vo všeobecnosti nižší rating znamená nižšiu schopnosť dlžníka splácať svoje úvery, a tá vedie k vyšším nákladom na financovanie sa,\“ vysvetlila analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Zníženie ratingu pre krajinu znamená aj ohrozený deficit verejných financií. Peniaze, ktoré si štát priplatí za predražený dlh, tak bude musieť nájsť z iných zdrojov. To sa dá buď zvyšovaním daní , alebo ďalším šetrením. „Tým, že vláda musí viac investovať do splácania svojho dlhu však ostane menej financií napríklad na investície do zdravotníctva či školstva,\“ vysvetlil ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

V krajinách s nižším ratingom sú tiež banky opatrnejšie pri poskytovaní úverov, čo môže v konečnom dôsledku znamenať predraženie úverov pre podnikateľov a domácnosti. „Sadzba, za akú si dokáže požičiavať štát, je referenčnou aj pre ostatné subjekty,\“ vysvetlil šéf spoločnosti Capital Markets Vladimír Gešperík. Domácnosti v krajinách s nižším ratingom si tak na hypotékach či spotrebných úveroch priplatia viac.

Odborníci však zdôrazňujú, že ani nižší rating nemusí pre krajinu vždy znamenať katastrofu. „Zmena ratingu môže, ale nemusí viesť k reakcii finančných trhov, najmä keď sa pohyb očakáva, alebo investori majú iný pohľad na štát ako agentúra,\“ dodala Valachyová.