Prasknutie realitnej bubliny odštartovalo finančnú krízu v Spojených štátoch a poslalo do záchranného programu aj európske krajiny ako Írsko či Španielsko. Najnovšie hrozí podobný problém Nórsku. Podľa najnovšej správy Medzinárodného menového fondu sú nehnuteľnosti nadhodnotené až o dve pätiny. Horšie skončila iba Kanada.

Ďalšími adeptmi na turbulencie na trhu s realitami sú podľa analytikov Veľká Británia, Holandsko či Čína. „Môže to byť veľmi bolestivé a viesť až k bankovým krachom. Najlepšou prevenciou je podľa môjho názoru opatrná, a nie príliš expanzívna menová politika,“ myslí si analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Nórsku hrozí útlm ekonomiky

Kým pred dvoma rokmi sa hovorilo o 15- až 20-percentnom nadhodnotení nehnuteľností v Nórsku, teraz Medzinárodný menový fond svoj odhad pre Nórsko zdvojnásobuje. „Korekcia cien nehnuteľností by mala významný vplyv na ekonomiku, utlmenie spotreby a investície do nehnuteľností,“ uviedol fond vo svojej správe. Reaguje tak na vysoké ceny domov, ktoré za posledných osem rokov vzrástli o vyše 70 percent. Cena za štvorcový meter pritom od roku 2000 narástla vyše dvojnásobne, na aktuálnych takmer 32-tisíc nórskych korún, čiže štyritisíc eur.

Dôvodom môžu byť opatrenia, ktoré po pritekaní veľkého množstva zahraničného kapitálu urobila centrálna banka. Keďže chcela zabrániť výraznému posilňovaniu domácej meny, ktoré exportérom škodí, znížila v roku 2009 sadzby na historické minimum 1,25 percenta. A to sa odrazilo aj na zvýšení cien nehnuteľností, ktoré musí Nórsko teraz riešiť.

„Stavebníctvo je jedným z kľúčových odvetví ekonomiky a jeho nárast zabezpečuje pracovné miesta, a tým pádom aj ekonomický rast. Avšak, ak sa krajiny boja prehrievania na realitnom trhu, mali by znížiť podporné programy a centrálne banky, naopak, zvýšiť sadzby,“ vysvetľuje riešenie analytik Capital Markets Ivor Lehoťan. Výsledkom prasknutia čoraz väčšej realitnej bubliny môžu byť krachy bánk, stavebných spoločností a väčšie zadlženie štátu.

Politici
Aj keď je realitný trh v Nórsku témou číslo jeden, politici, ktorí sa už v dnešných voľbách môžu dostať na čelo krajiny, žiadnu bublinu nevidia. Erna Solbergová, vodkyňa nórskej Konzervatívnej strany a horúca kandidátka na premiérsky post, ešte nedávno pre svetové médiá povedala: „Realitná bublina vzniká vtedy, ak sa ceny domov zvyšujú a dopyt po nich nie je. My však dopyt máme, preto by ceny nehnuteľností nemali klesať.“ Spolu s ostatnými vedúcimi stranami plánuje ešte viac zmierniť úverové podmienky, čo by situáciu mohlo zhoršiť.

Práve zníženie úrokových sadzieb vedie k hypotekárnemu boomu a ich následné zvyšovanie k veľkému zadlžovaniu domácností. Tie potom nemajú prostriedky na splácanie úverov a vzniká špirála, z ktorej ako porazení vychádzajú všetci. Rodiny, banky, developeri a nakoniec aj štát. „Banky sú pri rozhodovaní o poskytnutí úveru opatrnejšie a pozerajú sa naň perspektívne. Chceme to zmeniť a zabezpečiť bankám väčšiu slobodu,“ vyjadrila sa pre Bloomberg Erna Solbergová. Podľa analytikov však práve takýto krok môže priviesť krajinu k priepasti, ktorá odštartovala aj svetovú ekonomickú krízu.

Jana Trebulová