Putinov „osobný bankár“ Juri Kovalčuk, šéf cyklistu Petra Sagana Oleg Tinkov aj úradujúci prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Miliardári na Východe prežili rok hrôzy. Kríza u nášho východného suseda a s tým spojená vojna sankcií medzi mocnosťami pripravili najvplyvnejších mužov Ruska či Ukrajiny o stovky miliónov dolárov. Ukázal to rebríček najbohatších ľudí sveta, ktorý každoročne pripravuje magazín Forbes. Rusi si pripísali najväčšie straty spomedzi všetkých krajín na svete. Kým vlani mali v rebríčku 111 miliardárov, teraz ich bolo už iba 88.

\"\"

  Foto: Juri Kovalčuk

Lavína zlých správ

Americký magazín počíta bohatstvo hlavne podľa trhovej ceny firiem, ktoré jednotliví miliardári ovládajú. A hodnota tých ruských je pod veľkým tlakom. „Ide o súhru faktorov. Sankcie vedú k slabšiemu rubľu, menej obchodu a celkovo slabšej dôvere voči ruským firmám, to sa okrem strát na tržbách prejavuje aj na cenách akcií,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Capital Markets Ján Jursa. Netreba však podľa neho zabúdať na fakt, že Forbes počíta hodnotu majetku v amerických dolároch. Samotný rubeľ stratil oproti doláru za posledný rok viac ako 70 percent hodnoty. A s tým klesala aj „dolárová“ hodnota aktív počítaných v rubľoch.


Čítajte viac: Ruskí miliardári si pripísali najväčší prepad


Ropa potápa ekonomiku

Ekonóm spoločnosti Cyrrus Tomáš Menčík pripomína tiež extrémne nízku cenu ropy. „Práve to je podľa mňa dôvod číslo jeden pre prepad hodnoty ruských firiem,“ hovorí. Lacné čierne zlato spôsobuje veľké výpadky v rozpočte Ruska. Aj preto sa očakáva, že tamojšia ekonomika tento rok klesne o viac ako štyri percentá. „V takomto prostredí nechce nikto investovať a rozvíjať biznis,“ uzatvára Menčík. Práve stláčanie ceny ropy na najnižšie hodnoty za posledné roky je údajne jednou zo zbraní Spojených štátov proti Kremľu v konflikte na Ukrajine.