Strach z prasacej chrípky a jej možného globálneho rozšírenia sa preniesol aj na svetové burzy. Ťažia z neho akcie farmaceutických firiem, prepadávajú sa aerolinky a turistický priemysel.

 

Prasacia chrípka a jej rýchle šírenie pravdepodobne zničili nádeje svetovej ekonomiky na rýchle oživenie.  „Začínali sme vidieť dno prepadu svetovej ekonomiky, ale ošípané to všetko zničili,\“ povedal pre BBC Tsuvoshio Segawa zo spoločnosti Shinko Securities. Jeho výrok o vplyve chrípky na ekonomiku sa stal v médiách pravdepodobne najcitovanejším.

 Pre niekoho pohroma, pre iného biznis 

Obavy z rozšírenia nákazy sa v tomto týždni podpísali na svetových burzách najviac pod pokles akcií leteckých spoločností, cestovných kancelárií a firiem napojených na cestovný ruch. Pod 50 dolárov za barel sa opäť vrátila cena ropy a na komoditných burzách – napríklad v Chicagu – od pondelka klesá cena bravčového mäsa.

Na strachu zo svetovej pandémie chrípky zarábajú akcionári farmaceutických firiem. Najmä výrobcovia antivirotík, švajčiarska farmaceutická skupina Roche a anglická GlaxoSmithKline. Očakáva sa, že obe firmy budú ťažiť zo záujmu o ich produkty – tamiflu, (Roche) a relenza (GlaxoSmithKline).

Vírus sa objavil pre nich v najvhodnejšom čase. Obe firmy nedávno prezentovalí najhoršie hospodárske výsledky vo svojej histórii. O ich akcie je teraz záujem a ich cena rastie. „Predpokladáme, že v prípade spoločnosti Roche šlo iba o špekuláciu,  väčšina štátov je dostatočne zásobená ich liekom,\“ myslí si Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.

 Aerolinky padajú

Letecky priemysel je veľmi  citlivý na obmedzenie cestovania. Aerolinky mali už pred vypuknutím paniky okolo chrípky v Mexiku dlhodobejšie problémy spojené s hospodárskou krízou. Ich akcie klesali a sa pokles ešte prehĺbil.

Oslabili sa najmä akcie leteckých spoločností v USA. Najväčšia americká letecká spoločnosť Delta Airlines klesla v posledných dňoch o 25 percent. Pridali sa aj európske spoločnosti, z nich sa do najväčších strát dostala British Airways, jej akcie klesli o 15 percent.

Aj keď chrípka hrozí stále viac a očakáva sa aj pokles akcií spoločností z cestovného ruchu, paradoxne akcie najväčšej nemeckej cestovnej spoločnosti TUI AG nereagovali poklesom. Včera na burze vo Frankfurte sa výrazne posilňovali – až o šesť percent.

 Optimisti a pesimisti

Existujú však aj názory, ktoré situáciu okolo šíriacej sa nákazy nevidia pesimisticky. „Nemyslíme si, že by vírus prasacej chrípky mohol výrazne ovplyvniť momentálny vývoj svetovej ekonomiky, ktorá sa snaží o oživenie ekonomickej aktivity. Situácia Mexika ako turistickej destinácie bude však v najbližšom období neistá,\“ povedal Vladimír Šošovička zo správcovskej spoločnosti ČSOB Asset Management.

Svetová banka odhaduje, že ak by sa chrípka rozrástla do globálnej    pandémie,  stála  by 3000 miliárd dolárov, čo je asi päť percent ekonomického výkonu sveta. To je údaj rádovo porovnateľný s terajšími stratami bánk vo finančnej kríze.

Posledná epidémia v Ázii – SARS – stála osemsto životov a 0,6 percenta z výkonu ekonomík v juhovýchodnej Ázii.

„Všetko bude závisieť od toho, ako sa chrípka bude šíriť, aká bude nákazlivá a aká bude úmrtnosť. Čím viac bude nákazlivejšia, tým viac bude ekonomika klesať,\“ povedal pre český denník Právo analytik Next Finance Vladimír Pikora.

 Vladimír Ješko