Nová vláda v Aténach počíta s tým, že sa jej podarí pripraviť reformy, s ktorými si krajina roky nevedela dať rady.

Grécka ľavicová vláda na čele s premiérom Alexisom Tsiprasom predložila s omeškaním dôležitý návrh reforiem, ktoré mu umožnia ďalší balík pomoci. HN vám prináša päť najzaujímavejších bodov, ktorých sa reformy týkajú.

Zdravotníctvo zadarmo 

Toto opatrenie sa bude týkať nezamestnaných. Tým bude štát uhrádzať plnú zdravotnú starostlivosť. Počíta tiež so zdokonalením systému verejného zdravotníctva. Podľa odborníkov ide o populistický krok. „Stav v zdravotníctve je horší než alarmujúci. Desaťtisíce ľudí nebolo očkovaných, lebo si to nemohli dovoliť,“ tvrdí analytik Capital Markets Ján Jursa. Zdravotníctvo zadarmo je podľa neho krok k získaniu domácej popularity po ústupkoch, na ktorých sa musel Tsipras dohodnúť s eurozónou. Miera nezamestnanosti je v Grécku je na úrovni 25 percent. „Tento krok výrazne zaťaží štátny rozpočet. Bezplatné zdravotníctvo a elektrina sa dajú ospravedlniť len krajine, ktorej sa darí a má nízku nezamestnanosť,“ povedal Boris Tomčiak, analytik Colosseum.

Pravdepodobnosť úspechu:50 percent

Boj proti korupcii

Z boja proti korupcii sa stane národná priorita. Grécka vláda počíta s vytvorením Národného plánu proti korupcii, ktorý bude dozerať na dodržiavanie zákona. Analytici sa zhodujú, že zvíťaziť nad korupciou bude z celého balíka reforiem najťažšie a vyžiada si dlhší čas. „Grécko nemá históriu, na základe ktorej by sa dalo povedať, že je v boji proti korupcii a daňovým únikom úspešné. Britský časopis The Economist dokonca napísal, že korupcia a daňové úniky sú v Grécku národným športom,“ uviedol pre HN Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum. Podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj predstavuje sivá ekonomika v Grécku až 25 percent HDP. Je to oveľa viac ako európsky priemer, ktorý je na úrovni devätnástich percent. „Korupcia je v Grécku zakorenená dlhodobo, a to na všetkých úrovniach,“ konštatuje analytik Capital Markets Ján Jursa.

Pravdepodobnosť úspechu:40 percent

Reforma daňového systému

Grécky daňový systém je postavený na progresívnej dani. Výsledkom je, že je pomerne vysoko zaťažujúci, ale s veľkým množstvom pravidiel a výnimiek, ktoré celý systém robia netransparentným. „Medzinárodný menový fond už dlhší čas Grécko vyzýva, aby zefektívnilo svoj daňový systém a znížilo daňové sadzby,“ tvrdí pre HN Ján Jursa. Gréci podľa neho majú dlhodobo problém s deklarovaním svojich príjmov. Deklarujú nižšie alebo žiadne príjmy. Nová reforma by tejto zatajenej ekonomickej aktivite mala zabrániť. Viac ako dve a pol miliardy si grécka vláda navyše sľubuje zo zvýšených daní pre bohatých gréckych oligarchov.

Pravdepodobnosť úspechu:70 percent

Boj proti pašeráctvu

Grécky premiér sa s Európskou úniou dohodol aj na razantnom boji proti pašeráctvu pohonných látok a tabakových výrobkov. Od tohto kroku si sľubuje viac ako dve miliardy čistého zisku do štátnej kasy. Dôležitá v tomto však bude účinnosť celého úradníckeho aparátu. Vláda si síce môže vymyslieť reformy, ale pokiaľ sa úradníci nezhodnú, nič sa nezmení. „Je otázne, či tieto opatrenia pomôžu. Ak by však priniesol sľubované zisky, ktoré sa počítajú v miliardách, bola by to pre Grécko vítaná pomoc,“ hovorí Ján Jursa, analytik spoločnosti Capital Markets.

Pravdepodobnosť úspechu:50 percent

Zefektívnenie štátnej správy

Jeden z veľmi dôležitých bodov. Grécko je neefektivitou a byrokraciou doslova preslávené. Navyše, už dlhšie sa pochybuje aj o efektívnosti práce gréckych ministerstiev. Jedným z bodov najnovších opatrení je práve zoštíhlenie štátneho aparátu, čo sa prejaví v znížení počtu ministerstiev zo šestnástich na desať. Analytici sa zhodujú, že čím skôr bude grécka administratíva zoštíhlená, tým lepšie. „Tento krok bude veľmi náročný. Ak však chce Grécko naozaj zefektívniť a zreformovať štátnu správu, musí postupovať rýchlo a nekompromisne,“ myslí si Boris Tomčiak, expert zo spoločnosti Colloseum. Podľa neho je momentálne pre Grécko nutný veľmi prísny režim.

Pravdepodobnosť úspechu:70 percent