Pre turistov už štáty Európskej únie nie sú tak atraktívne, ako minulý rok. Informovala o tom najnovšia štatistika Eurostatu. „Európe začína konkurovať Ázia a Južná Amerika,“ povedal pre HN o jednom z možných vysvetlení Peter Bukov, analytik Capital Markets.

Pohoršila si celá Európska únia

Podľa najnovších zistení Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie, si členské štáty EÚ v rozvoji turizmu nepomohli. V porovnaní marca tohto roku a marca minulého roku sa počet nocí, ktoré turisti strávili v hoteloch a ubytovacích zariadeniach v členských štátoch, znížili o 8,1 percenta, čo predstavuje o 12,9 milióna nocí menej.

Pokles zaznamenali takmer všetky krajiny EÚ, vrátane Slovenska a Česka. Zistenie je zaujímavé aj vzhľadom na to, že za minulý rok počet nocí, ktoré si turisti zakúpili, stúpal. Tento rok však turisti po Európe už v takej miere necestujú. Podľa Petra Bukova, analytika Capital Markets, môže byť jedným z vysvetlení tohto poklesu rozvinutie turizmu na iných miestach sveta.

Aj keď Európa patrí k najnavštevovanejším regiónom sveta a päť krajín Európy je dokonca v top desiatich destináciách na svete, začína jej konkurovať Ázia a Južná Amerika,“ vysvetlil Bukov. Podľa neho si práve tieto dva regióny dávajú záležať na svojich turistických oblastiach. Európa teda možno už pre turistov nie je tak zaujímavá, ako v minulosti a uprednostňujú iné krajiny.

Slovenský boom sa zmenil na pokles

Eurostat informuje aj o tom, ako sa jednotlivým krajinám darilo v tejto oblasti za predošlý rok. Tohtoročné zistenia sú zaujímavé aj preto, lebo v uplynulom roku bola situácia opačná – turistov cestujúcich do Európy pribúdalo. Najväčší boom turistov v minulom roku zažilo práve Slovensko.

Spoločne s ďalšími piatimi krajinami zaznamenalo zvýšenie počtu nocí zakúpených turistami o viac ako päť percent. Konkrétne v marci tohto roku si podľa Eurostatu ľudia zakúpili 750-tisíc nocí ubytovania. Oproti marcu minulého roka je to pokles o 121-tisíc nocí.

Teda podobne, ako v iných krajinách, záujem o nás v očiach turistov klesol. Slovensko môže byť podľa Bukova zaujímavé pre zahraničných turistov ako lacnejšia alternatíva dovolenky do prímorských krajín. „Slovensko ponúka kultúrne, prírodné, ale aj mestské turistické scenérie,“ skonštatoval.

Problémom našej krajiny však podľa analytika môže byť výrazná nerovnováha cien v turistických regiónoch. „Podnikatelia u nás si častokrát pýtajú oveľa viac peňazí za bežné služby, ako sú ľudia zvyknutí. Zahraničných turistov to odradiť nemusí, no tí slovenskí sa môžu poobhliadnuť po lacnejšej alternatíve, napríklad v Česku,“ povedal o možnom dôvode poklesu záujmu turistov o Slovensko.

Vážnejšie problémy však podľa Bukova nehrozia, pretože dôvodov poklesu turistického záujmu môže byť viac a ekonomík členských štátov sa táto zmena až tak nedotkne.