Keď 15. januára švajčiarska národná banka zrušila takzvaný PEG na úrovni 1.2 znamenalo to obrovské zisky pre tých, ktorí nakúpili od nej švajčiarske franky v hodnote takmer 500 miliárd eur. Švajčiarska banka tak posilnením franku o 20 percent v priebehu niekoľkých sekúnd prerobila hrdému švajčiarskemu národu 100 miliárd eur, teda aktuálne okolo 100 miliárd frankov. Všetko to len preto, aby vraj ochránila domácich exportérov.

Pritom švajčiarski exportéri majú jednoducho smolu, že nevstúpili do menovej únie s Gréckom alebo Portugalskom, ktoré by zvrátili aktuálne nezastaviteľný trend posilňovania švajčiarskeho franku. Napriek nákladom už 100 miliárd eur. Švajčiari majú tiež smolu, že väčšina miliardárov z celého sveta si stále myslí, že práve bankári vo Švajčiarsku sa vedia postarať o ich peniaze najlepšie.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Podobne Japonská Bank of Japan už minula 300 tisíc miliárd jenov na nákupy dlhopisov japonskej vlády, aby dosiahla to ( oslabenie jenu), čo majú nemecký exportéri dnes takmer \“zadarmo\“ vďaka menovej únií s krajinami PIGS.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Aktuálne totiž nemeckí exportéri ťažia z toho, že nemecká marka je od roku 1.1.1999 fixne naviazaná na menové \“hviezdy\“ ako grécka drachma či španielska peseta.

\"\"

Zdroj: Wiki.org

Tento fakt dnes spôsobuje, že nemecká marka, jej aktuálna hodnota sa dá stále teoreticky vypočítať z aktuálneho kurzu eura, začala oslabovať voči americkému doláru. Ukazuje to nasledujúci graf.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Kancelárka Merkelová sa však stále tvári, že tento fakt, ktorý umožňuje zvyšovať export a rásť na úkor celej Európy, nevidí. Čísla však hovoria jasne. Aktuálne o takmer 20 miliárd mesačne viac tovarov a služieb Nemci dnes vyvezú ako dovezú.

\"\"

Zdroj: Bloomberg

Tento fakt však nemôže trvať večne, pretože veci zadarmo proste neexistujú. Skôr či neskôr niekto Nemecku za toto pošle účet, z ktorého výšky sa nemeckým daňovým poplatníkom zatočí hlava. Nemecký miliardári to vedia už dnes, aj preto väčšinu svojich eur už zaparkovali do švajčiarskych frankov. Aj vďaka intervencii 500 miliárd zo strany švajčiarskej centrálnej banky v minulých rokoch.