Milujem Cola-Colu, milujem jej manažment i jej riaditeľov,“ vyhlásil investičný mág Warren Buffett ešte na jar tohto roku. Investorovi však po utorkových výsledkoch na burze musela jeho obľúbená chuť v ústach zhorknúť. Coca-Cola ho totiž pripravila o pekný balík peňazí – jednu miliardu dolárov. A to všetko len deň po tom, čo mu rovnaký kúsok vyviedlo IBM.

\"\"

Bez cukru a bez miliardy

Mínus dve miliardy za dva dni. Taká je bilancia investičného guru za tento týždeň. Prvé zlé správy mu priniesol v pondelok IT gigant IBM, ktorého akcie klesli o sedem percent a Buffett si škrtol prvú miliardu. Deň nato prišla Coca-Cola s výsledkami za tretí kvartál a so slabými vyhliadkami do budúcnosti. A Buffett škrtal ďalšiu miliardu.

Dôvodov, prečo sa očakávania investorov nesplnili, je viacero. „Za zlé výsledky môže slabý predaj v USA i silný dolár, ktorý znižuje vykazované zisky v tejto mene,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Cyrrus TomášMenčík. K tomu sa pridali ohlásené škrty nákladov v objeme troch miliárd dolárov. „To môže v konečnom dôsledku obmedziť investície spoločnosti,“ uvádza analytik spoločnosti Capital Markets Miroslav Blahušiak. A firmu určite neteší ani to, že súčasný trend zdravého životného štýlu bez sladených nápojov im znižuje dopyt. Keď si všetky tieto fakty investori spočítali, akcie za jediný deň padli o šesť percent.

Aj majster tesár sa utne

Napriek tomu to s Coca-Colou až také zlé nie je. Za posledný rok vzrástla o takmer päť percent. Horšie to vyzerá s Buffettovými investíciami do spomínaného IBM i britského reťazca Tesco. „Akcie IBM sú najnižšie za posledné tri roky a Tesca dokonca za dekádu. Tieto dve investície teda budú patriť medzi jeho menej úspešné,“ hodnotí analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. Buffett už dokonca investíciu do potravinárskeho reťazca označil za obrovskú chybu a postupne začal svoj podiel vypredávať. „Pri Tescu Buffet trpezlivosť už zrejme nadobro stratil, keď postupne znížil svoj podiel v ňom z päť percent na aktuálnych menej než tri percentá,“ hovorí Miroslav Blahušiak.

Neschudobnie

Milovník Cherry Coly a jeden z najbohatších mužov planéty sa však o majetok nemusí báť. Podľa magazínu Forbes má na svojom konte viac ako 68 miliárd dolárov. „Keďže obchoduje pozične, dlhodobo a nejde mu o rýchle zisky, jeho portfólio dokáže stráviť aj také nešťastné obdobie, aké prežíva práve teraz,“ konštatuje Miroslav Blahušiak. Jeho holding Berkshire Hathaways má diverzifikovaný biznis a viacero investícií, ktoré ho môžu tešiť. Napríklad aj banka Wells Fargo. „Ocenenie Wells Fargo je v súčasnosti vysoké – v pomere k očakávaným ziskom v najbližších 12 mesiacoch je cena akcií najvyššia z popredných amerických bánk. To znamená, že investori očakávajú v budúcnosti vyšší rast ziskov a tržieb ako pri ďalších popredných bankách,“ dodáva Kamil Boros.

\"\"