Stačilo desať dní a všetko bolo inak. Presne tak dlho sa totiž predávali novinky z dielne firmy Apple na trhu. Aj taký krátky čas však stačil na to, aby dokázala zlepšiť čísla výrobcu elektroniky natoľko, že zaskočila trhy. HN vám prinášajú tri dôvody, ktoré sa podpísali pod to, že Apple hlási za tretí kvartál tohto roka nárast zisku o 13 percent.

1. Mimoriadny úspech iPhone 6

Nezanedbateľnú úlohu v úspechu spoločnosti zohrala najnovšia a najpredávanejšia novinka – iPhone 6. Od začiatku predaja až do konca štvrtého kvartálu, čo bolo len desať dní, sa dohromady predalo viac ako 10 miliónov iPhonov 6.„Novinka neprináša v kontexte trhov so smartfónmi nič nové, ale v kontexte Apple išlo o revolúciu. Nový iPhone 6 je väčší, čo je úspechom ich predaja. Úlohu zohráva aj obvyklý mix okolností – populárna značka či prémiový segment,“ uviedol pre HN odborník na mobilné technológie portálu iDnes. cz Jan Matura. Paradoxne, predaju neublížila ani negatívna reklama spojená napríklad s tým, že „veľký“ iPhone sa ohýbal.

\"\"

2. Akcie aj pre menších hráčov

Nárast akcií však nespôsobil len nový smartfón. Ďalším významným dôvodom je aj split akcií. Oproti minulosti mohli akcie spoločnosti kupovať už aj menší hráči, nielen tí veľkí. „Akcie spoločnosti Apple sa stali dostupnejšie pre menších investorov, ktorí majú akcie spoločnosti v obľube,“ konštatuje analytik Miroslav Blahušiak zo spoločnosti Capital Markets. Úlohu podľa Blahušiaka zohráva aj spätný nákup akcií, ktorý by znižoval trhovú cenu. „Stal by sa tak príťažlivým pre jednotlivých investorov a zvýšil by sa dopyt po akciách spoločnosti,“ uzatvára Blahušiak.

3. Nové projekty

Rekordman iPhone 6 nie je jediná novinka spoločnosti. Podľa analytika Capital Markets Miroslava Blahušiaka jej úspech zabezpečujú aj ďalšie produkty. „Nový a väčší smartfón, zavádzanie novej elektronickej peňaženky Apple pay, to všetko bude poháňať spoločnosť aj v ďalšom období,“ konštatuje Blahušiak. Navyše spoločnosť po novom roku očakáva, že tržby jej pomôže zvýšiť aj uvedenie nových hodiniek. Aj to zvyšuje cenu akcií firmy. Spoločnosť posilní aj silné predvianočné obdobie, v ktorom sú zisky tradične najväčšie. Rekordný predvianočný kvartál očakáva aj šéf spoločnosti Tim Cook. „Naše produkty ako iPhony, iPady a počítače Mac, ako aj operačné systémy iOS 8 a Yosemite tvoria doteraz najsilnejšiu líniu produktov na rok 2015,“ tvrdí Cook.