Ešte pred dvoma rokmi jej predpovedali rýchly koniec. V roku 2011 sa dokonca cena jej akcií prudko prepadla z 250 na niečo vyše 60 dolárov. Katastrofické predpovede sa však nenaplnili a dnes sa spoločnosť Netflix, ktorá ponúka sledovanie filmov a seriálov online, teší rekordnému rastu. S viac ako tristopercentným plusom sa Netflix stal jedným z najrýchlejšie rastúcich titulov na burze v tomto roku.
Cez online službu Netflixu momentálne preteká viac dát než cez YouTube, Amazon, HBO Go a iTunes dokopy. Tretina domácností pripojených na internet v Spojených štátoch pozerá cez víkend filmy a seriály práve cez Netflix. A firma nezaostáva ani vo vlastných projektoch – populárny seriál House of Cards z jej dielne s Kevinom Spaceym v hlavnej úlohe si rýchlo získava popularitu po celom svete. „Investori sú teraz ešte viac nadšení. Netflix sa pustil do spolupráce s káblovými a so satelitnými poskytovateľmi služieb,“ tvrdí pre HN Peter Bukov, analytik Capital Markets.
 
Netflix si tak spoluprácou s káblovými a satelitnými firmami otvoril nový trh, čo mu v budúcnosti môže výrazne pomôcť v ďalšom raste. Kým ešte pred dvoma rokmi posielali kritici firmu do minulosti, dnes o nej hovoria ako o nástupcovi populárnej filmovej stanice HBO.
Projekty za stovky miliónov
Netflix sa totiž pod vedením známej IT legendy Reeda Hastingsa pustil masívne do vlastných projektov, akým sú okrem populárneho seriálu House of Cards aj desiatky ďalších. Na filmovú a seriálovú tvorbu minul za posledné dva roky stovky miliónov dolárov, vďaka čomu počet predplatiteľov raketovo vystrelil na 40 miliónov.
Odhady pritom hovoria, že budúci rok porastie počet užívateľov Netflixu o ďalších desať miliónov. Pomôcť má prerod na globálneho hráča. Už teraz sa zo Spojených štátov rozšíril aj do Kanady a Mexika, ale i Európy. Konkrétne do Británie, Írska, Holandska či Švédska.
Firma si pritom netrúfa obsluhovať milióny divákov vlastnými silami. Spolieha sa na klaudové riešenie z dielne inej americkej spoločnosti. V praxi to znamená, že viac ako jeden milión gigabajtov filmov a seriálov fyzicky na svojich serveroch spravuje Amazon. Práve to je podľa kritikov najväčšou slabinou Netflixu. „Znamená to, že sú bezpodmienečne a bytostne pripútaní k Amazonu,“ hovorí expert na klaudové riešenia Paul Maritz.
Spoločnosť tak podľa neho stráca samostatnosť. Táto závislosť ju môže v budúcnosti ohroziť. „Ak by chceli odísť k niekomu inému, budú to mať veľmi ťažké,“ dodáva Maritz.
Hastings si však z kritiky ťažkú hlavu nerobí. Partnerstvo dovolilo firme expandovať rýchlo do sveta. Na nových trhoch firma vďaka nemu údajne dokáže poskytnúť výrazne lepšie podmienky, než ktorýkoľvek lokálny konkurent.
Prestrelené ceny akcií?
To, či sa spoločnosť blysne podobným rastom aj na budúci rok, je však zatiaľ otázne.
Odborníci upozorňujú, že podľa tradičných ukazovateľov sú ceny akcií už teraz poriadne prestrelené. „Ale keď sa pozrieme na rýchlu medzinárodnú expanziu, na kvalitnú tvorbu, vďaka ktorej získali tento rok prestížnu cenu Emmy, ako aj na 20-percentný rast tržieb, nedá sa vylúčiť rýchly rast ani v budúcom roku,“ uzatvára investičný expert z Wall Street Journal Jeff Reeves. Jakub Mendel
Rok prial technologickým firmám
Online biznis sa tento rok tešil veľkej priazni investorov. Ceny akcií týchto firiem sa prudko zhodnocovali. „Za rastom technologických spoločností stojí predovšetkým obrovský potenciál do budúcnosti. Ten láka čoraz viac investorov, a to aj vďaka možnostiam internetovej reklamy,“ vysvetľuje Ivor Lehoťan, analytik Capital Markets. Zažiaril napríklad britský online predajca potravín Ocado, ktorý sa ešte vlani trápil s klesajúcimi tržbami a veľkými dlhmi. Pomohlo mu však podpísanie kontraktu so spoločnosťou Morrisons. Spojenie so štvrtým najväčším maloobchodným reťazcom na ostrovoch dáva Ocadu nové možnosti na rast, čím sa zvýšila aj priazeň trhov. Výrazný rast cien akcií si pripísali aj internetové vyhliadače v Rusku a Číne – Yandex a Baidu. „Lepšie než očakávané výsledky spojené s oživením dopytu v Spojených štátoch a Británii stoja aj za dobrou výkonnosťou akcií amerického predajcu elektroniky Best Buy či britskej cestovky Thomas Cook,“ uzatvára Petr Zajíc, analytik Pioneer Investments.