Ekonomicky najúspešnejšie krajiny sveta

USA

 

\"USA11

USA vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Spojené štáty tvoria zhruba štvrtinu svetového hrubého domáceho produktu (HDP), a preto je stav ich ekonomiky pre svet absolútne kľúčový. Napriek veľkým globálnym rizikám si USA držia nadmieru dobrý stav vzhľadom na ostatné vyspelé ekonomiky. Tamojšia centrálna banka sa dokonca odhodlala dvihnúť úrokové sadzby.

 

„Nezamestnanosť je na chvályhodnej úrovni 4,6%, o čom napríklad eurozóna môže snívať a rast HDP podľa posledných údajov dosiahol 3,1% na ročnej báze, čo je takisto veľmi slušný výsledok,“ zhodnotil analytik spoločnosti Capital Markets Adam Trňan.

Podľa neho očakávania sú aj naďalej dobré, keď v budúcom roku by HDP najväčšej ekonomiky mal expandovať o ďalších 2 – 2,5%. Navyše sa po prezidentských voľbách, v ktorých vyhral Donald Trump, vôbec nepotvrdili niektoré očakávané čierne scenáre.

Jedným z najvážnejších problémov v krajine ostáva najmä vysoký a rýchlo rastúci dlh. V roku 1990 dlžil v priemere každý Američan cez záväzky štátu zhruba 13-tisíc dolárov, tento rok je to podľa niektorých prepočtov už 63-tisíc dolárov (zhruba 61-tisíc eur).

 

 

Nemecko

 

\"Nemecko11

Nemecko vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Štvrtá najväčšia svetová ekonomika si naďalej vzhľadom na riziká a politickú, ako aj geopolitickú neistotu v Európe udržuje solídne tempo rastu, ktoré by tento rok malo dosiahnuť 1,8%.

 

Počet Nemcov bez práce je na historických minimách, keď nezamestnanosť je ešte nižšia než v USA.

„V prospech Nemecka hrá aj nižšie zadlženie, ktoré v pomere HDP dosahuje len 70% a pomerne prudko klesá najmä kvôli prebytkom nemeckej vlády, ktorá ostatným krajinám ukazuje, ako sa zodpovedne hospodári s verejnými príjmami,“ priblížil Trňan.

Veľká Británia

 

\"Veľká11

Veľká Británia vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Veľa analytikov hodnotilo rozhodnutie obyvateľov Veľkej Británie o vystúpení z EÚ veľmi negatívne, ich pesimistické predpovede sa však nenaplnili.

 

Britská libra síce po úspešnom referende o Brexite výrazne oslabila, avšak nezamestnanosť sa dostala na veľmi nízku úroveň – 4,8 percenta – a ekonomický rast v treťom kvartáli medziročne zrýchlil na 2,2 %.

„Krajina sa odhodlala na veľmi veľký krok v súvislosti s Brexitom, pokiaľ ale nespraví nejaké veľké politické chyby, môže z toho skôr prosperovať než stratiť,“ povedal analytik Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.

No podobne ako USA aj Veľká Británia sa rýchlo zadlžuje. V pomere k HDP dlhuje viac než 80 percent, čo je v prepočte vyše 30-tisíc eur na hlavu.

Island

 

\"Island11

Island vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Aj keď táto severská krajina nebudila veľkú mediálnu pozornosť, britský týždenník The Economist ju zaradil do užšieho výberu v rámci svojho rebríčka „krajina roka“. Islandská ekonomika totiž v tomto roku šliapala veľmi dobre. Spomedzi vyspelých krajín dosiahla najrýchlejší hospodársky rast.

 

Nezamestnanosť na ostrove sa pohybuje len tesne pod tromi percentami, čo môžu závidieť takmer všetky štáty sveta. Tamojšej vláde sa takisto darí znižovať zadlženosť, ktorá sa po ekonomickej kríze priblížila k takmer 100 % HDP.

Dánsko

 

\"Dánsko11

Dánsko vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Podľa Pošvanca medzi víťazov treba zaradiť aj Dánsko. Krajina si dlhodobo zachováva povesť miesta, kde sa žije najlepšie na svete.

 

Vláda v Kodani si takisto oveľa lepšie poradila s migračnou krízou na rozdiel napríklad od Nemecka alebo Švédska.

Ekonomicky najmenej úspešné krajiny

Venezuela

 

\"Venezuela11

Venezuela vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Krajina je v hlbokom úpadku, HDP sa prepadáva medziročne o viac ako 7% pri vysokej takzvanej cválajúcej inflácii 181%. Nedostatok bežných tovarov sa stal novým štandardom a státie v rade pred obchodmi je tak pre Venezuelčanov úplne normálne.

 

„Rastie aj zadlženie a nezamestnanosť – 7,3%, čo je na socialistickú krajinu privysoké číslo. Úroky sú na úrovni cez 22%, čo ľudí tiež určite nepoteší,“ dodal Trňan.

Ľudia majú znovu príklad z praxe, ako socialistická ekonomika nedokáže fungovať. Vedenie krajiny si však chybu nechce pripustiť, a preto opatrenia prezidenta Nicolasa Madura, ako napríklad zoštátňovanie či stanovovanie maximálnych cien, situáciu ešte viac zhoršujú.

Sýria

 

\"Sýria11

Sýria vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

Žiadna iná krajina nebola v tak veľkej pozornosti svetových mocností než Sýria. Globálni hráči vedú najväčší boj o vplyv práve v tomto štáte. Vojnový konflikt rozvrátil úplne aj tamojšiu ekonomiku.

 

„Nikto pravdepodobne nie je skúšaný viac ako Sýrčania. Toto by nemal zažiť nikto vo svojom živote. Sýria je šachovnicou globálnej politiky a trpia tým len obyčajní ľudia,“ zhrnul Pošvanc.

Brazília

 

\"Brazília11

Brazília vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

V tomto juhoamerickom štáte sa uskutočnili dve najväčšie športové akcie v priebehu dvoch rokov – majstrovstvá sveta vo futbale 2014 a olympiáda 2016. Ani to však nepomohlo dostať krajinu z obrovských problémov.

 

Podľa Trňana sa Brazília topí v problémoch, a to najmä politických, ktoré sa následne prelievajú do ekonomiky.

„Oživenie sa stále odkladá a nezamestnanosť už atakuje 12%. Deficit rozpočtu je vyšší ako 10%, čo sa prejavuje prudkým rastom dlhu. Práve dlh dosahuje už 66% HDP. To je vzhľadom na HDP na hlavu privysoké číslo a môže ešte krajine spôsobiť vážne problémy,“ vysvetlil.

Eurozóna

 

Spoločnú menovú úniu postihlo viacero udalostí – talianske referendum, voľby v USA, odchod Veľkej Británie z EÚ, vzájomné sankcie s Ruskom či migračná kríza.

 

Ako povedal Pošvanc, zdá sa, že starý kontinent čelí veľkým problémom a o jeho osude sa rozhodne v blízkej budúcnosti. Mal predovšetkým na mysli voľby vo Francúzsku a Nemecku.

Rusko

Krajina sa už nenachádza v akútnej hrozbe bankrotu, avšak bojuje so stagfláciou, pre ktorú je typická stagnácia HDP a rast cien. Rusko vypadlo z prvej desiatky najväčších ekonomík sveta, keď ho predbehli krajiny s oveľa menším počtom obyvateľov ako Austrália, Kanada alebo Južná Kórea.

„Občania stále bojujú so silným poklesom reálnych miezd a štátne príjmy sa scvrkávajú. Dochádza tiež k vyprázdňovaniu posledných rezervných fondov, čo sa Rusko snaž

\"Rusko11

Rusko vlajka

Zdroj: statnevlajky.sk

í zachrániť privatizáciou majetku,“ doplnil Trňan.

 

Na druhej strane Moskva získala oveľa väčší geopolitický vplyv vo svete. Práve zhoršujúce ekonomické podmienky sú cena, ktorú museli za to Rusi zaplatiť.