Británia pripravuje výstavbu prvého kozmodrómu na komerčné účely.

Dvojtýždňový pobyt na obežnej dráhe Zeme alebo iba krátky poznávací výlet za hranice stratosféry? Aj takéto otázky si už o pár rokov môžu klásť majetní Briti. Práve Británia sa totiž najnovšie rozhodla vo veľkom investovať do rozvoja vesmírnej turistiky.

Na dovolenku do vesmíru

Britská vláda zverejnila ambiciózne plány, ktoré jej majú pomôcť získať štatút európskej vesmírnej jednotky. Súčasťou tohto projektu je vybudovanie prvého európskeho kozmodrómu, ktorý by slúžil výhradne na komerčné účely. Ak všetko pôjde podľa plánu, prví turisti by z územia Veľkej Británie mohli letieť do vesmíru už o štyri roky. „Náš plán zahŕňa vybudovanie plne funkčného a prevádzkovaného kozmodrómu do roku 2018,\“ uviedla britská kozmická agentúra.

Otázkou zostáva, kde sa kozmodróm bude nachádzať. Kritériá spĺňa šesť lokalít v Škótsku – medzi nimi jedna neďaleko Glasgowa, jedna vo Walese a jedna v anglickom Cornwalle.

Práve rozvoj vesmírnej dopravy považuje vláda premiéra Davida Camerona za cestu k budúcemu úspechu. Nadviazať by mal na tradične silný letecký priemysel Británie, ktorý je s ročným obratom viac ako 20 miliárd libier jasnou európskou jednotkou. „Británia má zároveň po USA druhý najväčší letecký priemysel na svete. Na globálnom trhu dosahuje jeho podiel17 percent,\“ tvrdí Cameronov kabinet.

Kozmický priemysel

Najnovšie sa pritom Briti snažia ovládnuť aj vesmírny priemysel. Jeho komercializáciou by sa z Británie stal jediný štát v Európe, odkiaľ by mohli turisti letieť do vesmíru. Práve to by Londýnu podľa expertov prinieslo tromfy voči konkurencii. „V biznise to všeobecne funguje tak, že kto prvý príde na neprebádaný trh, má veľkú výhodu. Takto to môže fungovať aj v prípade Británie, \“ povedal pre HN analytik Miroslav Blahušiak.

Obchod s komerčnými letmi do vesmíru pritom skrýva neprebádaný potenciál. Odhaduje sa totiž, že v roku 2030 budú mať komerčné lety do vesmíru celosvetovo hodnotu 40 miliárd libier ročne.

Nezanedbateľné sú aj aktuálne čísla. Vesmírny sektor narástol za posledné dva roky takmer o 15 percent. Ekonomike Británie už teraz prináša astronomických 11,3 miliardy libier a zamestnáva viac ako 34-tisíc ľudí po celej krajine. „Kozmodrómy budú kľúčom, ktorý nám otvorí hranice ku komerčnému cestovaniu do vesmíru,\“ citoval britský denník The Independent Dannyho Alexandra, tajomníka britského rezortu financií.

Škótsko je favoritom

Horúcim favoritom na umiestnenie kozmodrómu je pritom Škótsko. Kampaň Škótov na podporu vzniku kozmodrómu práve na ich území pripomína najmä schopnosti tamojších firiem. Nadšenci kozmodrómu v Škótsku tvrdia, že projekt takéhoto rozsahu by mal obrovský pozitívny dosah na škótsku ekonomiku.

Podľa Blahušiaka je však vesmírny sektor stále oblasťou podnikania, ktorá ešte nie je úplne prebádaná. Preto je ťažké určiť, aký ekonomický vplyv bude mať kozmodróm mať či už na hospodárstvo Británie, alebo Škótska. „Záleží na tom, aký bude ohlas Európanov na túto službu,\“ tvrdí.

Danny Alexander naznačil, že kozmodróm môže byť umiestnený práve v Škótsku. „Vesmírny priemysel Británie je jedným z našich úžasných príbehov. Som si istý, že v tomto príbehu bude rola aj pre Škótsko,\“ hovorí.

Rozhodnutie, či britský kozmodróm bude umiestnený práve v Škótsku, však ovplyvní aj politická situácia. Škótsko sa totiž už dlhodobo snaží získať nezávislosť od britskej monarchie. Referendum o nezávislosti Škótska, ktoré sa má konať 18. septembra tohto roku, definitívne rozhodne, či Škótsko zostane súčasťou Británie, alebo sa oddelí a získa vytúženú nezávislosť. „Britská vláda nebude investovať do kozmodrómu v Škótsku, kým si nebude istá, ako referendum o nezávislosti dopadne. Pokiaľ Škótsko zostane súčasťou Británie a navyše tam vyrastie kozmodróm, môže to priniesť pozitívny impulz tamojšej ekonomike,\“ povedal pre HN Jiří Cihlář, analytik finančných trhov.

Podľa Malcolma Macdonalda z Vesmírneho inštitútu v britskom Strathclyde bude pre Škótsko v otázke vesmírneho priemyslu kľúčové, aké vzťahy si po prípadnom oddelení so zvyškom Británie zachová. „Odchod z monarchie by mal vážne ekonomické a právne dôsledky,\“ upozorňuje Macdonald.

Výlet len pre najbohatších

O možnom britskom monopole vo vesmírnom sektore sa však napriek pripravovaným plánom hovoriť nedá. „Pre človeka, ktorý má dostatok peňazí na let do vesmíru, nie je problém vypraviť sa do vesmíru zo Spojených štátov,\“ doplnil Cihlář.

Podľa neho však bude cestovanie do vesmíru stále len pre tých najbohatších ľudí a nestane sa masovou záležitosťou. Hoci britská vláda plánuje investovať do budúceho kozmodrómu nemalú sumu, málokto si bude môcť dovoliť taký luxus, akým je cesta do vesmíru. „Nadšenci nebudú váhať zaplatiť za takúto možnosť veľké sumy. Podľa môjho názoru ich však budú len stovky,\“ pripomína Cihlář.

Podľa Blahušiaka je cieľom ľudí, ktorí sa v tejto oblasti angažujú, práve priblížiť vesmírnu turistiku širšiemu okruhu ľudí. Predpokladá, že cesty do vesmíru budú pre ľudí dostupnejšie. „Snahou je vytvoriť akýsi vesmír pre každého, nielen pre tých najmajetnejších, \“ pripomenul Blahušiak.