Milujú ich celebrity, ale aj extrémistické skupiny. Sú symbolom rebelantstva, no zároveň mimoriadne pohodlné. Topánky Dr. Martens, ktoré sú u nás známe skôr ako „kanady“, sa pôvodne vyrábali z použitých leteckých pneumatík. Dnes je z nich však miliónový biznis. A práve to sa rozhodla využiť rodina Griggsovcov, ktorej firma patrí. Majitelia rokujú o predaji svojej firmy sprivateequity fondom Permira, ktorý za ňu ponúka 350 miliónov eur.

Rozšírime biznis

Predaj firmy by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch. Fanúšikovia týchto robustných topánok však nemusia smútiť. Značka prosperuje dobre a tak skoro z pultov nezmizne. Skôr naopak. Nový majiteľ chce nájsť nové trhy a príležitosti na nich. Značka má totiž iba 30 vlastných obchodov. „Private Equity vstupujú najmä do firiem, ktorým by nový kapitál pomohol rozšíriť ich produkt aj v medzinárodnom meradle. Teda nie vždy je investícia spojená s problémami firmy,“ myslí si analytik Miroslav Blahušiak z Capital Markets.

Permira tak získa ďalšiu módnu značku do portfólia a Griggsovci si môžu užiť zarobené peniaze. „Firma nemá finančné problémy, ale o predaji uvažovala už predtým. Je to klasickýexitz rodinnej firmy,“ priblížil analytik Tomáš Menčík z Cyrrusu. Rodina Griggsovcov hľadala kupca pre svoju firmu už minulý rok, no všetky rokovania napokon zlyhali.

Majiteľ Bossa

Dnes sa o firmu zaujíma fond Permira. Ten vlastní už viacero módnych značiek, napríklad britskýNewLook či známu nemeckú značku Hugo Boss. Ak sa transakcia podarí, Permira získa 100-percentnú kontrolu nad materskou firmou R Griggs Group a licenciu na používanie značky Dr. Martens.

Fakt, že sa tento fond zaujíma o značku Dr. Martens, svedčí o tom, že sa firme darí. Reálne výsledky však nepozná nikto, keďže firma je súkromná a na burze sa neobchoduje. „Private equity firmy sa zaujímajú iba o také spoločnosti, ktoré spĺňajú nimi definované finančné požiadavky a očakávania,“ vysvetľuje analytik Miroslav Blahušiak z Capital Markets. Dr. Martens podľa neho investora nalákal na relatívne vysoké marže, ktoré sú v módnom priemysle bežné. A dobré hospodárenie, ktoré však ešte pred pár rokmi takou samozrejmosťou nebolo.

Kanady z Anglicka

Obuvnícka firma R Griggs vznikla v britskom Northamptone ešte v roku 1901.„Kanady“ sa do jej portfólia dostali až neskôr, v päťdesiatych rokoch. Dvaja univerzitní profesori, Klaus Märtens a Herbert Funck, hľadali výrobcu pre svoj originálny vynález, podrážku topánky so vzduchovým vankúšom. Obaja profesori ich totiž vyrábali z roztrhaných pneumatík z letísk Luftwaffe. „Martensky“ si obľúbili študenti na celom svete, pretože v nich vydržali stáť celý deň na nohách. Neskôr ich objavilo aj hnutie Skinheads, ktorým zase pripomínali robotnícke topánky. V roku 2000 však musel R Griggs presunúť výrobu do Ázie. Popularita ich topánok postupne klesala a spolu s ňou aj predaj. V roku 2007 však firma obnovila výrobu v Británii a začala svoje topánky predávať ako retro obuv. Dr. Martens dnes zažíva novú vlnu popularity. Z obuvi pankáčov a skinhheadov sa stala masová móda. K popularizácii „martensiek“ prispieva napríklad popová hviezdička Miley Cyrus, ale aj britská herečka Emma Watson.