Ján Jursa, analytik Capital Markets: \“Prehra Mattea Renziho v referende je nepríjemná pre Európsku Úniu a ešte viac pre eurozónu, keďže otvára dvere strane M5S. Tá je prakticky úplne rovnako populistická a euroskeptická ako iné extrémistické strany, ktoré vidíme v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku alebo u nás, jediný rozdiel je, že nie sú vpravo ale vľavo a sú vegetariáni. V čase, keď Veľká Británia odchádza z EU, vo Francúzsku hrozí referendum o vystúpení z EÚ (Ak Marine Le Pen vyhrá prezidentské voľby, čo nie je ani zďaleka tak nepravdepodobné ako sa kedysi zdalo) je posilnenie pozície M5S veľmi zlou správou pre európsky projekt.

Táto strana sa zaviazala vypísať referendum o vystúpení z Eurozóny v prípade, že sa dostane k moci, čo by výrazne ekonomicky poškodilo členské krajiny, no najmä Taliansko samotné. Návrat k líre by bol spojený s extrémnou devalváciou tejto meny, čo by spravilo import do krajiny výrazne drahším, no najmä dlh v eurách by sa prakticky výrazne nafúkol a jeho obsluha by sa stala oveľa drahšou. Taliani by sa taktiež nemohli spoliehať na pomoc od inštitúcii eurozóny čo sa týka ich bánk, ktoré sú v dezolátnom stave.

Eurozóna by bola zase v kríze, ktorá by bola vážnejšia ako tá grécka. Ostáva teda dúfať, že sa M5S k moci nedostane, a aj ak áno tak Taliani budú mať dosť rozumu aby si protieurópske opatrenia neodhlasovali. Na druhej strane ťažko chápať to, prečo Matteo Renzi spojil talianske referendum so svojou osobou, keď len pol roka dozadu sa na veľmi podobnej situácii fatálne popálil David Cameron, napriek tomu, že bol taktiež veľmi schopný štátnik.\“